Zahlavi

Zemřel význačný zoolog Jan Zima

27. 03. 2019

Ve věku 66 let zemřel renomovaný zoolog a bývalý ředitel Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR Jan Zima. V jednom ze svých posledních projektů se věnoval adaptaci netopýrů na plísňové onemocnění geomykózou.

„Je mi to strašně líto. Byl to výborný odborník a férový člověk. Měla jsem ho moc ráda, bude nám všem moc chybět,“ řekla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, kterou zpráva o Zimově úmrtí zastihla na pracovní cestě v Ománu.

Jan Zima vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, již v osmnácti letech vyhrál první celostátní kolo biologické olympiády. Profesorem zoologie se stal v roce 2004, devět let vedl Ústav biologie obratlovců AV ČR, byl také členem Akademické rady za předsednictví Jiřího Drahoše.

Zabýval se srovnávací a evoluční cytogenetikou, systematikou a fylogenezí savců a dalších obratlovců. Publikoval v prestižních zahraničních vydavatelstvích jako Cambridge University Press či Bloombury Publishers, je autorem řady úspěšných knižních publikací, mimo jiné Zoologie obratlovců.

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Stanislava Kyselová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce