
Soukromý kapitál podpoří výzkum rakoviny v ÚOCHB
23. 04. 2018
Minulý týden se podepsala v českém prostředí výjimečná dohoda mezi Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a společností BTCZ Ventures ze skupiny bpd partners o finanční podpoře základního výzkumu skupiny Dr. Zuzany Kečkéšové, zaměřeného na nová léčiva proti rakovině, částkou až 1,75 mil. eur.
Zuzana Kečkéšová do loňského roku působila na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v USA. Zde se věnovala výzkumu rakoviny, zejména pak pochopení mechanismů, díky nimž některé tkáně lidského těla rakovinou téměř nebo vůbec nikdy netrpí. Podařilo se jí tak objevit bílkovinu, která právě tyto orgány dokáže před rakovinou účinně chránit. Na podzim 2017 Zuzana Kečkéšová založila novou výzkumnou skupinu v rámci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB), kde ve svém dosavadním výzkumu pokračuje. Záhy po založení skupiny získala na svůj výzkum Zuzana Kečkéšová prestižní EMBO grant, grant Grantové agentury ČR a nyní také finanční podporu soukromé společností BTCZ Ventures ze skupiny bpd partners.
„Můj výzkum se bude z části soustředit na detailní charakterizaci našeho nově objeveného tumor-supresoru LACTB, tedy proteinu, který brání vzniku nádorů, a jeho možné využití v protinádorové terapii,“ říká Dr. Zuzana Kečkéšová. „Díky zajištěnému financování se ale budeme moci věnovat i dalším tumor-supresorům, které jsem objevila spolu s LACTB při studiu tkání nepodléhajících rakovině, ale které jsem zatím kvůli nedostatku financí a lidí nemohla detailně studovat.“
Zleva ředitel i&i Prague Jaromír Zahrádka, zástupce BTCZ Ventures Miroslav Tvrzník, vedoucí skupiny na ÚOCHB Zuzana Kečkéšová a ředitel ÚOCHB Zdeněk Hostomský
BTCZ Ventures se zavázala finančně podporovat výzkum laboratoře Zuzany Kečkéšové v letech 2018 až 2022 až do celkové výše 1,75 milionu eur (tedy zhruba 44 milionů korun). Výsledky tohoto výzkumu zůstanou duševním vlastnictvím ÚOCHB. BTCZ Ventures díky své podpoře získá výhradní licenci na případné budoucí patenty.
Tento typ partnerství je jedinečný v tom, že podporuje originální myšlenky a nadějný základní výzkum ještě před vyvinutím patentu. Otevírají se tím nové možnosti financování základního výzkumu v Česku. Soukromí investoři tak již v počátcích mohou přispět k rozšiřování nových poznatků o fungování lidského těla a možností hledání budoucích terapeutik.
BTCZ Ventures s.r.o. je společnost založená skupinou bpd partners a společností B3 Holding s cílem investovat do zajímavých start-up projektů v oblasti zdravotnických technologií a biotechnologií.
„Víme, že věda a výzkum jsou v ČR v řadě oblastí na světové špičce, a jsme rádi, že můžeme svou účastí na projektu Dr. Kečkéšové takovýto výzkum podpořit. Naší prioritou je podporovat inovativní vědecké projekty a být pro svět vědy a nových technologií spolehlivými partnery,“ prohlásil při příležitosti podpisu zmiňované dohody Miroslav Tvrzník, zástupce BTCZ Ventures.
Spolupráci s BTCZ Ventures vítá i ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Zdeněk Hostomský. „Takto rozsáhlá podpora čistého základního výzkumu soukromým kapitálem je v evropském prostředí vzácná a my jsme náležitě pyšní na to, že se podařilo něčeho takového dosáhnout a možná tak ukázat cestu i dalším. Důležitou úlohu přitom hrála skutečnost, že náš ústav dlouhodobě systematicky a profesionálně rozvíjí oblast transferu technologií v rámci své dceřiné firmy IOCB Tech,“ uvádí Zdeněk Hostomský a dodává: „Je zřejmé, že jen velmi kvalitní základní věda a její výsledky jsou to, co může naší společnosti pomoci. A je skvělé vidět, že je přitažlivá i pro odborníky z investičního světa.“
Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR ve spolupráci s ÚOCHB
Foto: archiv ÚOCHB
Přečtěte si také
- Knihy Nakladatelství Academia získaly ceny Josefa Hlávky a Miroslava Ivanova
- Spolupráce vědeckých týmů s regiony přináší nové poznatky i konkrétní výsledky
- Nabijte se inspirací pro výuku s Akademií věd na letních akcích pro pedagogy
- V rytmu valčíku a s vůní moře: Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
- Úspěšnou dekádu Strategie AV21 podtrhují nové výzkumné programy
- Pětadvacet talentovaných vědkyň a vědců obdrželo Prémii Otto Wichterleho
- Brno hostilo mezinárodní konferenci o vojenství starověkých Římanů
- Oldřich Semerák získal medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách
- Svět potřebuje technologické inovace i znalosti humanitních a společenských věd
- Akademie věd udělila oborové medaile třem mezinárodně uznávaným vědcům
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.