Zahlavi

Pedagogové se mohou hlásit na Letní vědecký kemp Akademie věd ČR

11. 06. 2020

Tradiční Letní vědecký kemp pro učitele přírodních věd, který každoročně pořádá Akademie věd ČR, se uskuteční i letos. Určený je pedagogům základních i středních škol. Kurzy se konají formou interaktivních workshopů v komorním prostředí historické budovy staré školy v jižních Čechách. Pedagogové mají možnost naučit se například nové a zábavné pokusy, které mohou aplikovat ve své výuce. Na akci je možné se přihlašovat od čtvrtka 11. června 2020. Uskuteční se v srpnu.

Pedagogové se dozví nejen spoustu nových poznatků z biologie, chemie, fyziky či matematiky, ale získají také tipy na zajímavé didaktické pomůcky, interaktivní programy a aktivity, které jim pomohou zpestřit jejich výuku. Součástí kempu jsou vždy také vědecké aktivity v terénu a exkurze po okolí v krásné jihočeské přírodě.

Cílem kurzu je oživit a inovovat výuku chemie, biologie, fyziky a matematiky, posunout vyučovací metody tak, aby učitelé látku podávali atraktivněji a srozumitelněji s důrazem na experiment a praktičnost. Snahou lektorů je prostřednictvím pedagogů nadchnout žáky a vzbudit jejich zájem o přírodní vědy.

Letní vědecký kemp je rozdělen do tří kurzů:

10.–14. 8. 2020 – kemp pro pedagogy I. stupně ZŠ

14.–18. 8. 2020 – kemp pro pedagogy fyziky a matematiky

18.–22. 8. 2020 – kemp pro pedagogy chemie a biologie

Kapacita každého kurzu je 12 účastníků. Pedagogové základních a středních škol se mohou registrovat od 11. 6. 2020 od 14:00 prostřednictvím webové stránky Otevřená věda – Kurzy pro pedagogy.

Program Letního vědeckého kempu připravili odborníci z Akademie věd ČR, ve spolupráci s pedagogy Univerzity Karlovy a středoškolskými učiteli.

Více informací o Letním vědeckém kempu a dalších kurzech pro pedagogy najdete na www.otevrenaveda.cz.

Připravily: Leona Matušková a Michaela Marková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, AV ČR (snímek z Letního vědeckého kempu 2019) 

Přečtěte si také

Humanitní a filologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce