
Mikrobiologický ústav AV ČR vstupuje do společnosti AffiPro
22. 05. 2025
Přenesení špičkových vědeckých výsledků do praxe, urychlení vývoje nových produktů pro včasnější diagnostiku a výzkum biologických léčiv přinese spojení Mikrobiologického ústavu AV ČR a biotechnologické společnosti AffiPro. Ta vlastní unikátní technologie a produkty pro hmotnostní spektrometrii. Tento strategický krok otevírá možnosti spolupráce především na poli personalizované medicíny.
Spin-off společnost AffiPro vzniká spojením Mikrobiologického ústavu AV ČR a firmy AffiPro, s.r.o. Zápis změny v obchodním rejstříku provedl Městský soud v Praze 14. května 2025. Poměr vkladových podílů činí 13,75 % (MBÚ AV ČR) ku 86,25 % (dosavadní společníci AffiPro).
„Naším cílem je výrazně urychlit a zefektivnit vývoj biologických léčiv a zároveň přinášet inovace, které zjednoduší práci vědeckým týmům v oblasti strukturní biologie a klinické diagnostiky,“ říká jednatel a zakladatel společnosti AffiPro Petr Pompach.
„Využíváme technologie imobilizovaných enzymových reaktorů (IMERs), měkkého přistávání iontů (Ion Soft Landing, ISL) a robotických zařízení pro automatizované zpracování vzorků. Tyto nástroje umožňují například detailní analýzu post-translačních modifikací bílkovin nebo strukturní charakterizaci proteinů a nukleových kyselin,“ dodává.
Podle vedoucího Laboratoře strukturní biologie a buněčné signalizace Mikrobiologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV a zároveň zakladatele AffiPro Petra Nováka je hlavním cílem firmy přispět k rozvoji personalizované medicíny: „Naše technologie se již nyní používají k analýze proteinů a biologických léčiv či v klinické diagnostice. Současně vyvíjíme nástroje pro detailní analýzu oligonukleotidů, které najdou uplatnění v oblasti genových terapií a vakcín na bázi mRNA.“
Společnost AffiPro uvádí na trh jedinečné portfolio produktů určených pro základní výzkum, zdravotnictví, biotechnologický i farmaceutický průmysl. Spojením výzkumného zázemí Akademie věd a dynamiky biotechnologické firmy vzniká silná platforma pro inovace, technologický transfer a spolupráci s průmyslovými partnery. Výzkumné, vývojové a výrobní kapacity firmy AffiPro jsou situované ve Vestci u Prahy, části vědecko-technologického klastru STAR.
„Děkuji všem, kteří se podíleli na této komercializaci výstupů činnosti našeho ústavu. Jedná se o první vstup MBÚ AV ČR do společnosti typu spin-off za dobu své existence. Úspěšný rozvoj firmy v posledních letech i budoucí plány dávají značný předpoklad efektivního pokračování spolupráce mezi naším ústavem a firmou AffiPro. Věřím, že jsme učinili logický krok, který bude přínosem pro obě strany a povede ke zvýšení konkurenceschopnosti českého biotechnologického průmyslu,“ říká Jiří Hašek, ředitel Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Více informací na www.affipro.cz , www.mbu.cas.cz , www.biocev.eu , www.stra-cluster.cz
Přečtěte si také
- Neznámé molekuly objevují s pomocí AI vědecké týmy ÚOCHB a ČVUT
- Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice
- Medaile AV ČR obdrželi historici a parazitolog
- Netopýři ve městě: Nový výzkumný projekt zkoumá soužití lidí a netopýrů
- Euraxess slaví výročí: 20 let pomáhá vědcům a vědkyním najít domov v Česku
- Biosmršť 2025: Vědci a veřejnost znovu spojí síly při mapování nepůvodních druhů
- Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
- Říp jako zkamenělé lávové jezero: nový pohled na původ legendární hory
- Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev
- Cílení na mechaniku nádorů naznačuje možnou cestu k léčbě rakoviny jater
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.