
Mezinárodní výstava Bee Press Photo představí 30 včelařských snímků
10. 11. 2021
Mezinárodní fotografická výstava Bee Press Photo se koná od 15. 11. do 15. 12. 2021 ve foyeru Akademické knihovny Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR, Branišovská 31B, České Budějovice v univerzitním kampusu. Kolekce 30 snímků nabízí výběr z 1. a 2. ročníku Bee Press Photo (2020, 2021). Vernisáž výstavy se uskuteční 15. 11. 2021 od 16.00 hodin. Výstava bude otevřená v pondělí–čtvrtek 8.00 – 20.00 hod., pátek 8.00 – 18.00 hod., v sobotu 9.00 – 16.00 hodin.
Výstava je výsledkem soutěže Bee Press Photo, kterou vyhlašuje od roku 2020 včelařský časopis Dymák se sídlem v Piešťanech na Slovensku. Partnery výstavy jsou časopisy Moderní včelař (Česká republika), Pasieka (Polsko), Slovenski čebelar (Slovinsko), Bee World (Velká Británie). V letošním roce porota hodnotila 128 fotografií. Vítězkou kategorií pro dospělé „Včela ve všech stadiích a činnostech“ a „Práce a relax na včelnici“ se stala doc. MgA Věra Kuttelvašerová-Stuchelová z Českých Budějovic (www.profifotostudio.cz) se snímky Včely v zahradě a Medobraní. Ve spojených kategoriích pro účastníky do věku 18 let vyhrála Karolína Pavlíková ze Slovenska se snímkem První jarní prohlídka.
Součástí výstavy jsou doprovodné přednášky:
24.11. 2021 od 17.00 do 18.00 hodin Být či nebýt…včelařem? Lektor Ing. Václav Krištůfek, CSc., Biologické centrum AV ČR, České Budějovice
9.12. 2021 od 17.00 do 18.00 hodin Jak fotografovat včely. Lektorka doc. MgA Věra Kuttelvaššerová-Stuchelová, PhD. – vítězka soutěže Bee Press Photo 2021, České Budějovice.
14.12. 2021 od 17.00 do 18.00 hodin Starobylé včelaření v brtích. Lektoři Ing. Petr Texl – Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s., a PhDr. Marie Šotolová – časopis Moderní včelař.
Kontakty:
Mgr. Daniela Procházková
Biologické centrum AV ČR
daniela.prochazkova@bc.cas.cz
Přečtěte si také
- Jak evropská jezera čelí klimatické změně?
- Zaměstnanci státu a státní úředníci: kde pracují a za kolik?
- Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy – ale ne všude stejně
- Odolnost a (Ne)stabilita budou tématem konference Asociace pro paměťová studia
- Čeští vědci a inženýři se hlásí do evropského vesmírného programu
- Čeští vědci odkrývají záhadné ztráty nástrojů protivirové imunity u ptáků
- Výstava na zámku Vsetín přibližuje sesuvy nejen na Valašsku
- Unikátní způsob recyklace vzácných zemin může posílit surovinovou nezávislost
- Krása v detailu – Brno odhalí tajemství květů
- Hledání druhé Země – vesmírná mise PLATO sestavena, prožila milník v přípravě
Humanitní a filologické vědy
Vědecká pracoviště
- Etnologický ústav AV ČR
Filosofický ústav AV ČR
Orientální ústav AV ČR
Slovanský ústav AV ČR
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Ústav pro jazyk český AV ČR
Výzkumné projekty ústavů této sekce mají rovněž význam pro celonárodní kulturu a vzdělanost. V literární vědě je třeba nově zpracovat poválečné období české literatury, včetně literatury nezávislé. Naproti tomu klasická studia se soustřeďují na latinské písemnictví v našich zemích a na soupis našich literárních památek do r. 1800. Jazykověda se orientuje na výzkum národního jazyka a jeho historického vývoje v jeho spisovné i nespisovné podobě. Pozornost filozofie je upřena ke studiu filozofických směrů 20. století - k fenomenologii, filozofii existence, ale i k analytické filozofii a teorii vědy - stejně jako k odkazu myslitelů jako J. A. Komenský či J. Patočka. Literatura a jazyky slovanských zemí jsou předmětem naší slavistiky. Orientalistika, která má u nás dlouhou tradici, se věnuje studiu orientálních jazyků, dějinám a kultuře Předního východu, Indie, Číny a arabského světa. Etnografie a folkloristika se vedle tradičních témat hmotné a duchovní lidové kultury zabývá i aktuálními problémy etnických studií emigrace a reemigrace i adaptací jiných etnik v českém prostředí. Rovněž výzkum české hudební kultury je příspěvkem této sekce k poznání a ochraně našeho kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 360 zaměstnanci, z nichž je asi 250 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.