
Portál Laboratoře proti koronaviru pomůže v boji proti pandemii covid-19
02. 04. 2020
Akademie věd ČR spouští webový portál na pomoc diagnostickým laboratořím, které testují vzorky na přítomnost koronaviru. Tyto laboratoře propojuje s dobrovolníky – vysokoškolskými studenty biologických oborů či výzkumníky, kteří nabízejí pomoc v boji proti pandemii covid-19.
Webová platforma znázorňuje na mapě České republiky 72 laboratoří (jejich počet přitom stále roste), které jsou registrovány u Státního zdravotního ústavu – ať už jde o nemocnice, pracoviště Akademie věd ČR, univerzity či soukromé laboratoře.
„Podobně jako medici z vyšších ročníků lékařských fakult chodí pomáhat do nemocnic, nám se nabízejí studenti a absolventi molekulární biologie či vědečtí kolegové, kteří chtějí pomoci v diagnostických laboratořích,“ vysvětluje Julius Lukeš z Parazitologického ústavu BC AV ČR. Právě on přišel s tímto nápadem, protože měl zkušenosti s testováním z vlastního pracoviště.
Laboratoře Biologického centra AV ČR začaly testovat vzorky z jihočeských nemocnic v ostrém provozu 23. března 2020 a provádějí okolo 100 diagnostických testů denně. Zavedení nové praxe v tak krátkém čase bylo pro českobudějovické parazitology organizačně náročné. Zároveň ale přineslo bezprostřední vlnu solidarity a kolegiality od zdejších vědců a studentů, kteří nabídli pomocnou ruku.
„Díky tomu, že jsme v těsném spojení s dalšími pracovišti Akademie věd a s Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity, která se již také aktivně zapojila do testování, máme dobrovolníků dostatek. V jiných městech nebo třeba v místní nemocnici je však situace podstatně horší. Právě proto potřebujeme nasměrovat dobrovolníky tam, kde mají laboratoře personální nedostatek,“ pokračuje Julius Lukeš.
Webový portál, který připravilo Středisko společných činností AV ČR, shromažďuje informace z diagnostických laboratoří ze všech krajů České republiky. Jeho obsah se bude postupně plnit podle toho, jak budou přibývat jednotlivé laboratoře. Ukáže, kde jsou vítané dobrovolnické posily a kam/komu se mohou hlásit. Dobrovolnické pozice jsou rozděleny do dvou typů podle toho, jaké dovednosti a zkušenosti musí pracovník mít, aby mohl vykonávat konkrétní laboratorní činnosti.
Připravili: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, a Daniela Procházková, Biologické centrum AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Breberky mě fascinovaly odmala, říká mikrobiolog Michal Kraus
- Učíme se, vybavujeme si a zapomínáme. Co dokáže paměť a jak ji přelstít?
- Nádorové buňky jako zlodějky. Jak posílit imunitní systém, aby na ně vyzrál?
- Nová sloučenina chrání kostní buňky, může pomoci pacientům s cukrovkou
- Růst listů, kořenů, kvetení i rozmnožování aneb Za vším hledej hormon
- Řekni mi to vůní. Pachová komunikace řídí životy zvířat i lidí
- Luční kvítí klíčem k poznání evoluce. Vědci popsali DNA chromozomu Y
- Jak se mozek zotavuje po mrtvici? Odpovědi přináší studie českých vědců
- Čirok produkuje unikátní pyl. Může být cestou k pěstování odolnějších plodin
- Jak opravit míchu: Kristýna Kárová zkoumá možnosti obnovy nervových buněk
Historické vědy
Vědecká pracoviště
- Archeologický ústav AV ČR, Brno
Archeologický ústav AV ČR, Praha
Historický ústav AV ČR
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
Ústav dějin umění AV ČR
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.