Zahlavi

Časopis A / Easy: O paměti a zapomínání, zoo ve střevech a přepisování učebnic

07. 05. 2025

Jediný milimetr krychlový lidského mozku dokáže pojmout zhruba tolik dat jako 1400 výkonných počítačů. Jak paměť funguje? A jak ji „hacknout“ ve svůj prospěch? Mrkněte do nového čísla popularizačního časopisu Akademie věd A / Easy.

titulka pamet
1/2025 (verze k listování)
1/2025 (verze ke stažení)

Hlavní téma o paměti, zapomínání, vzpomínkách i paměťových technikách si přečtěte na stránkách 24–33.  

Další témata:

Přepište učebnice. Našli jsme kost – Jak asi ve skutečnosti vypadal spinosaurus? V čem se změnila představa vědců o asteroidech? A vyléčí jednou molekulární nůžky genetická onemocnění? Zajímavosti o přelomových objevech najdete na stránkách 10–15.

Mezi breberkami, činkami a drum’n’bass – Jako dítě dokázal hodiny nadšeně „šmírovat“ kobylky, stínky nebo třeba mravence. A láska k nejrůznějším breberkám zůstala Michalu Krausovi z Mikrobiologického ústavu AV ČR dodnes. Jen teď místo šesti- či osminohých zkoumá hlavně ty, co žijí v našich útrobách. Rozhovor s mladým vědcem najdete na stránkách 18–23.

Michal Kraus
Proč je dobré pít (i doma vyrobený) kefír a cvičit? Pomůžete tím breberkám v sobě i celému svému tělu. (CC)

Písmo od A po Z – Odhaduje se, že existuje přibližně 400 druhů písem. Proč jeho vznik představoval pro lidstvo zásadní zlom a jak ovlivnil vývoj celé společnosti? Dozvíte se na stránkách 42–45

Všechna dosavadní čísla časopisu A / Easy a AΩ / Věda pro každého, ale i čtvrtletníku A / Magazín (dříve A / Věda a výzkum) jsou k přečtení či stažení na našem webu. Výtisk zasíláme zdarma přímo do schránek. Pokud máte o časopis zájem, napište nám do redakce na predplatne@ssc.cas.cz.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Midjourney; Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie označená CC jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Historické vědy

Vědecká pracoviště

Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce