Zahlavi

Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku

27. 11. 2020

Letošní listopad je ve znamení bádání. Po festivalu Týden vědy a techniky, který Akademie věd ČR uspořádala na začátku měsíce, nyní přichází další akce nabitá poznáním všeho druhu, Noc vědců. Páteční večer i noc budou patřit experimentům, debatám, vědeckým show, únikovým hrám i komentovaným prohlídkám. Návštěvníky mimo jiné přivítá sedm ústavů Akademie věd ČR. Přijměte naše pozvání do světa, který posouvá limity lidského vědění.

Za svou patnáctiletou historii se akce propojující vědce s laickou veřejností poprvé uskuteční převážně online. I přes tento handicap si jednotlivá pracoviště, od hvězdáren, muzeí a knihoven přes univerzity a školy až po přední českou vědeckou instituci, Akademii věd ČR, připravila bohatý program.

Technologie kolem nás
Tentokrát je ústředním tématem člověk a robot. Nejenže se čím dál častěji hovoří o umělé inteligenci a mnoho přístrojů v našich domácnostech ji už opravdu obsahuje, ale letos navíc uplynulo sto let od knižního vydání dramatu Karla Čapka R.U.R., ve kterém se slovo robot poprvé objevilo. Kdo ho ve skutečnosti vymyslel a jaká je cesta do hlubin robotovy duše, bude v pátek od 17 hodin vyprávět z hlavního sídla Akademie věd ČR Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.


Z expozice v Památníku Karla Čapka

Vedle literatury jsou roboti samozřejmě vděčným motivem i k filmovému zpracování. Knihovna AV ČR proto zpřístupní sérii filmů o umělé inteligenci. Nabídne ale také debaty spisovatelů nebo o spisovatelích. A Jakub Skoček z Knihovny AV ČR ve svém příspěvku představí realističtější pohled – bez robotů by totiž nefungoval žádný vyhledávací systém na internetu. Jakou stopu v online světě svou činností tedy zanecháváme?

Bez pomoci nových technologií by byl boj s aktuální celosvětovou epidemií bezesporu složitější. Jak roboti pomáhají ve výzkumu viru SARS-CoV-2, ve videoexkurzi ukazuje Ústav organické chemie a biochemie AV ČR. S viry na tomto pracovišti přichází už dvacet let do dennodenního styku virolog Jan Weber. Zajímá vás, zda se nebezpečných organismů bojí nebo jestli musí nosit ochranný oblek a zda má nějaké fígle na jeho oblékání a svlékání? Zeptejte se ho po skončení přednášky ve virtuální diskuzi.

Z pohodlí domova, anebo vzhůru do přírody
Buňka jako živý robot? Na online prohlídku do jejího nitra zve Biologické centrum AV ČR. A to doslova – tamní výzkumníci postavili mobilní laboratoř, která vypadá jako zvětšená lidská buňka. Exkurze začíná v pátek v 18 hodin. Pro ty, kdo si chtějí hrát, je připravena DNA šifrovačka.

Biologické centrum se ale také rozhodlo vytáhnout lidi do přírody, a tak vyhlásilo vědeckou outdoorovou hru, cíl je jasný: Vypátrej želvušku! A co že to ta želvuška je? Mikroskopický živočich, známý pro svůj um přežít téměř cokoli. V tom se směle vyrovná robotům. Vědci z BC AV ČR na sto místech v jižních Čechách ukryli sto želvušek v nadživotní velikosti vytištěných na 3D tiskárně. Najít je může kdokoli.


Jedna z želvušek ukrytých na Šumavě

Ven ovšem láká i Fyzikální ústav AV ČR. Zve na laserovou bojovku v okolí Prahy. Laser letos slaví šedesáté výročí, a proto je ústředním tématem i dalších, onlinových aktivit tohoto pracoviště. Od 19 hodin diváky s laserovými vynálezy i jejich možnostmi ve vědě, průmyslu i lékařství seznámí výzkumníci z ELI Beamlines. Pro děti vědci připravili fyzikální pohádku nebo pexeso.

Že laser není potřeba jen při řezání, svařování nebo vypalování, ukážou i experti z Ústavu geoniky AV ČR. Vytvářejí pomocí něho 3D modely krajiny a podzemí.

Naopak do oblak vás virtuálně vezme Ústav výzkumu globální změny AV ČR. Laboratoř pro dálkový průzkum Země je vybavena špičkovým zařízením, které umožňuje sběr obrazových, termálních a laserových dat, jež podávají komplexní informaci o stavu krajiny.

A ještě výš se můžete podívat spolu s Astronomickým ústavem AV ČR. Z ondřejovské hvězdárny budou vyprávět o tom, jestli ve vesmíru existuje planeta podobná Zemi nebo jak pracuje robotický dalekohled a co všechno jím můžeme pozorovat.

Tento výčet je jen malou ochutnávkou toho, co zajímavého návštěvníci Noci vědců během pátečního večera mohou zhlédnout nebo vyzkoušet. Kompletní program najdete přímo na webu události. Mnohá videa jsou aktivní již nyní, některá se ale aktivují až ve stanovený čas. Informace o startu najdete přímo v odkazech. Videa budou dostupná až do konce letošního roku.

Připravila: Jana Bečvářová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock, Noc vědců, Památník Karla Čapka, Biologické centrum AV ČR

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce