
V Galerii Makráč bují rostliny z PET lahví. Vytvořila je Veronika Richterová
18. 11. 2019
Galerie Makráč na pražských Petřinách poskytovala za minulého režimu prostor mnoha nonkonformním a neoficiálním umělcům. Vyhledávaným výstavním místem je však i dnes, jak ukazuje současná expozice známé umělkyně Veroniky Richterové. Jmenuje se Čtyři generace vegetace a je celá z PET lahví.
Expozice se nachází v Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a představuje sbírku plastových rostlin, které Veronika Richterová vytvářela z nalezených PET lahví od roku 2004. Prazvláštní plastové rostliny připomínající kaktusy, přesličky, kapradiny či třeba fíkovníky zdobí chodbu galerie a zároveň se odrážejí na podlaze a v oknech, což jenom umocňuje iluzi exotické přírody. K vidění je i nejnovější generace stromů a květin, které sochařka představila letos na jaře v legendárním pařížském obchodním domě Printemps.
Autorka Veronika Richterová uspořádala přes padesát samostatných výstav v Čechách i zahraničí, zúčastnila se řady mezinárodních přehlídek, sympozií a skupinových výstav a v různých lokalitách realizovala nesčetně workshopů. Nashromáždila víc než 4000 PET lahví různého designu ze 120 států světa, tato unikátní sbírka tvoří základ budoucího PET-ART muzea.
Expozice, jejíž kurátorkou je Dagmar Šubrtová, vznikla v rámci festivalu Týden vědy a techniky, otevřená je však až do 3. ledna 2020. Přístupná je zdarma od pondělí do pátku, od 8 - 18 hodin na adrese Galerie Makráč, Heyrovského nám. 2, Praha 6 - Petřiny.
Připravila: Daniela Illnerová, Ústav makromolekulární chemie AV ČR ve spolupráci s Alicí Horáčkovou, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Michal Cihlář pro Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Přečtěte si také
- Přišel čas, abychom znovu obratně surfovali na vlnách, říká Pavel Baran
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Nová cena pro staré Řecko: Magnesii Literu získala kniha o antických mýtech
- Pavel Hozák obdržel Paul Nakane Prize za přínos histochemii a cytochemii
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Akademická štafeta. Radomír Pánek střídá Evu Zažímalovou v čele Akademie
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.