Zahlavi

Ústav teorie informace a automatizace si připomněl 60 let od svého založení

08. 01. 2019

Ústav teorie informace a automatizace AV ČR oslavil 60. výročí svého založení. A udělal to na symbolickém místě, v Benediktinském arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty na pražském Břevnově. V prvních letech po svém založení v roce 1959 totiž sídlil v bývalém benediktinském klášteře Emauzy.

A že bylo na co vzpomínat – za šesti dekádami ústavu se s humorem ohlíželi bývalí i současní pracovníci počínaje Pavlem Pudilem až po Jana Flussera, bývalého ředitele pracoviště.

Umělá inteligence i zpracování obrazů

Už od svého založení se ústav věnoval jak základnímu, tak aplikovanému výzkumu na pomezí kybernetiky, matematiky a robotiky, a dnes se kromě matematiky pracoviště soustředí zejména na umělou inteligenci, digitální zpracování signálů a obrazů, teorii systémů, teorii řízení a ekonometrii.

Sto padesát zaměstnanců v osmi vědeckých odděleních každoročně řeší desítky grantů a projektů a publikuje řadu vědeckých prací, ústav mimo jiné vydává už od šedesátých let impaktovaný časopis Kybernetika. Ústav je i významným školícím pracovištěm - jeho pracovníci odpřednáší každoročně kolem 90 semestrálních kurzů na řadě universit v Česku i v zahraničí, v současné době školí ústav 56 doktorandů.

„Lidé, kteří Ústav teorie informace a automatizace zakládali, měli už tehdy úžasnou vizi do budoucna a je skvělé, že ji má ústav i dnes, po šedesáti letech existence. K tomu vám do dalších let přeji mnoho úspěchů,“ popřála k výročí předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Související články:

Informatika, kybernetika i robotika. Předsedkyně pokračuje v turné

Připravil: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce