Zahlavi

Tchajwanská delegace si prohlédla Ústav přístrojové techniky

10. 05. 2019

Ve čtvrtek 9. května navštívili zástupci tchajwanské delegace a Technologické agentury ČR Ústav přístrojové techniky AV ČR. Návštěva navázala na šestý Česko-tchajwanský technologický den, který pořádala o dva dny dříve Technologická agentura ve spolupráci s tchajwanským Ministerstvem pro vědu a technologie a který se zabýval mimo jiné technologiemi v oblasti zdravotní péče.

Zástupci TA ČR a tchajwanské vládní organizace Healthcare Systems Consortium (HSC) se zúčastnili exkurze v laboratořích Komplexní fotoniky, Magnetické rezonance a oddělení Medicínských signálů ÚPT AV ČR. Konsorcium HSC se orientuje na technologie ve zdravotnictví a na technologie, které pomáhají řídit chod nemocnic a zdravotnických zařízení.

„Cílem exkurze bylo vzájemné představení dvou technologicky vyspělých výzkumných institucí a programů,“ prohlásil vedoucí oddělení Medicínských signálů Pavel Jurák. „Tchajwanská strana uvedla nové principy rozvoje medicíny, jimiž se jejich konsorcium zabývá. Lékařská peče konsorcia je postavena na hlavních pilířích, které zahrnují kvalitu a dostupnost lékařské péče, technologické inovace, špičkové lékaře a citlivý přístup k pacientovi. Právě inovativní technologické postupy, na nichž se intenzivně pracuje v ÚPT, byly základem společné prezentace a diskusí. Výsledkem bylo ujištění vysokého zájmu o rozvinutí vzájemné spolupráce v budoucnu,“ dodal Jurák.

Za Healthcare Systems Consortium navštívili ÚPT tito významní hosté: prof. Shao-Jen Weng (Department of Industrial Engineering and Enterprise Information, Tunghai University), dr. Yu-Hsuan Huang (oftalmolog, Universal Eye Centre, National Taiwan University Hospital), prof. Wei-Min Liu (Department of Computer Science and Information Engineering, National Chung Cheng University), dr. Charles Wu (výkonný prezident, ThinkCloud Technology) a Echo Chang (ThinkCloud Technology).

Připravili: Pavla Schieblová, Ústav přístrojové techniky AV ČR, a Milan Pohl, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Ústav přístrojové techniky AV ČR

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce