
Společnost pro vědy a umění ocenila významné osobnosti
05. 06. 2019
Pražská pobočka Společnosti pro vědy a umění předala 4. června 2019 již poosmnácté ceny významným osobnostem vědeckého a kulturního života. Stalo se tak tradičně ve spolupráci se Stálou komisí Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí. Ceremoniál v Rytířském sále Valdštejnského paláce uváděla předsedkyně pražské pobočky Společnosti pro vědy a umění Alena Morávková.
Mezi letošními laureáty je i významný molekulární imunolog a někdejší ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší či lékař a psychiatr Cyril Höschl. V kulturní oblasti získali ocenění muzikolog David Beveridge, spisovatelé Pavel Kohout a Milan Kundera, akademický sochař Stanislav Kolíbal, flétnistka Jana Semerádová, multiinstrumentalista Jiří Stivín, novinář Milan Syruček, herec a režisér Tomáš Töpfer.
Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Senát PČR
Přečtěte si také
- Přišel čas, abychom znovu obratně surfovali na vlnách, říká Pavel Baran
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Nová cena pro staré Řecko: Magnesii Literu získala kniha o antických mýtech
- Pavel Hozák obdržel Paul Nakane Prize za přínos histochemii a cytochemii
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Akademická štafeta. Radomír Pánek střídá Evu Zažímalovou v čele Akademie
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.