
Program PRAK podpořil 13 projektů, pomůže jim s uplatněním v praxi
11. 03. 2025
Téměř 6 milionů korun získá 13 projektů, které Program rozvoje aplikací a komercializace (PRAK) podpořil ve svém čtvrtém kole. Přiblíží tak praxi projekty, které vyvíjejí například antiséra, velkorozměrné grafenové vrstvy pro elektronovou mikroskopii nebo software, který umožňuje psychometrickou analýzu vzdělávacích testů, psychologických posudků, zdravotních a dalších typů vícepoložkových měření.
Do čtvrtého kola programu se přihlásilo 16 projektů. Třináct nejlépe hodnocených doporučila Rada Programu PRAK ke schválení Akademické radě AV ČR, která poskytnutí dotace odsouhlasila.
„Pracoviště Akademie věd mají o PRAK zájem. Fenoménem tohoto kola se staly projekty prezentované společně vědcem a pracovníkem transferu. Hodnotitelé ocenili především rozdělení rolí i témat a vyšší odbornou úroveň prezentace,“ říká Martin Smekal, vedoucí Centra transferu AV ČR (CETAV), které program koordinuje.
Síto projektů
Projekty hodnotí členové panelu podle tří kritérií – ambicióznosti, souladu výstupů a činností projektu s jeho dlouhodobými cíli, třetím kritériem je proveditelnost navrhovaných činností a dosažitelnost výstupů s ohledem na rozpočet a dobu řešení. Dlouhodobým cílem žádostí bylo většinou uzavření licenční smlouvy následované požadavkem na založení spin-off společností.
„Do hodnoticího panelu zveme zkušené odborníky. Tentokrát ho rozšířili viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a Martin Buchtík, ředitel analytického oddělení ústavu empirických výzkumů STEM,“ přibližuje Martin Smekal a doplňuje, že se CETAV stále snaží PRAK vylepšovat. Pro účastníky programu například plánuje uspořádat workshop s pracovním názvem „Poslední trendy a novinky ze světa prezentací“.
PRAK napomáhá přenosu výsledků výzkumu pracovišť AV ČR do praxe a snaží se motivovat vědecké týmy k aplikaci a komercializaci výsledků. Dále podporuje aktivity, které jsou potřebné pro uplatnění znalostí a technologií. Další kolo programu vyhlásí CETAV letos na jaře.
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím zprávy CETAV
Foto: Shutterstock
Přečtěte si také
- Přišel čas, abychom znovu obratně surfovali na vlnách, říká Pavel Baran
- Bude nejkrásnější vědecký snímek váš? Zapojte se do soutěže Věda fotogenická
- Neviditelné životy: jak lze využít zkušenosti dělníků a sběračů odpadu?
- Už 100 let odkrývá Archeologický ústav dávnou historii Pražského hradu
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Badmintonový turnaj opanovaly skvělé výkony i pohodová atmosféra
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.