
Přednášky Akademické půlhodinky: jedy v sinicích, um. inteligence i kriminalita
13. 10. 2023
Jak mohou léčit jedovaté sinice? Dokáže nás odhadnout umělá inteligence? A kdo páchá trestné činy v jižních Čechách. To jsou jen některá z témat, která přináší nový, v pořadí sedmnáctý přednáškový cyklus Akademické půlhodinky. Ten společně již desátým rokem připravují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. V celkem sedmi přednáškách představí odborníci z obou institucí zajímavá témata z přírodních i humanitních věd. Podzimní cyklus začíná 18. října a přednášky se konají každou středu v 16 hodin v Alšově jihočeské galerii ve Wortnerově domě v ulici U Černé věže 22 v Českých Budějovicích. Vstup je zdarma.
V cyklu se objevují témata, která informují o novinkách z výzkumné práce jihočeských vědců, ale i o aktuálním dění a regionálních tématech. Zazní například přednáška o lymské borelióze, u níž jsou jižní Čechy jedním z největších přírodních ohnisek v Evropě. Hovořit se bude i o tom, jak zalesňovat krajinu po kůrovcové kalamitě. Palčivým problémem, jejž proberou Akademické půlhodinky, bude zajištění financí pro důstojné stáří. Speciálním hostem podzimního cyklu je soudce okresního soudu Petr Kolban, který pohovoří o trestných činech na jihu Čech.
Akademické půlhodinky se poprvé představily na podzim 2013 a od té doby si už našly věrné posluchače z řad široké veřejnosti. Odborníci přibližují svá témata tak, aby jim porozuměl každý laik. Jak sám název napovídá, přednášky trvají přibližně 30 minut, po skončení pak mají možnost návštěvníci klást své dotazy přednášejícímu.
Program
- 18. 10. 2023 Jan Mareš: Lék či jed? Toxiny sinic v ekosystému a v laboratoři
- 25. 10. 2023 Veronika Jílková: Vermikompostováním ke zdravé a úrodné půdě
- 1. 11. 2023 Dalibor Kučera: Jak nás vidí umělá inteligence?
- 8. 11. 2023 Natasha Rudenko - Lymská borelióza a klíšťata: v jižních Čechách jako doma…
- 15. 11. 2023 Petr Kolban - Historky z podsvětí aneb trestná činnost na jihu Čech
- 22. 11. 2023 Petr Doležal: Jak na zalesňování ploch po kůrovcové kalamitě?
- 29. 11. 2023 Jaroslav Šetek: Bude na zabezpečení důstojného stáří?
Kontakt:
Mgr. Daniela Procházková
PR manažerka
Biologické centrum AV ČR
daniela.prochazkova@bc.cas.cz
Přečtěte si také
- Neznámé molekuly objevují s pomocí AI vědecké týmy ÚOCHB a ČVUT
- Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice
- Medaile AV ČR obdrželi historici a parazitolog
- Mikrobiologický ústav AV ČR vstupuje do společnosti AffiPro
- Netopýři ve městě: Nový výzkumný projekt zkoumá soužití lidí a netopýrů
- Euraxess slaví výročí: 20 let pomáhá vědcům a vědkyním najít domov v Česku
- Biosmršť 2025: Vědci a veřejnost znovu spojí síly při mapování nepůvodních druhů
- Nová příručka Mentoring v medicíně cílí na kultivaci medicínského prostředí
- Říp jako zkamenělé lávové jezero: nový pohled na původ legendární hory
- Vědci z ÚOCHB předpovídají nový fyzikální jev
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.