Zahlavi

Pohyby země, vesmírné objevy i tiché hrozby: 10 let dokumentárního filmu AV ČR

14. 05. 2025

Na začátku byli čtyři badatelé, dva filmaři a jeden ambiciózní plán zachytit kamerou vědeckou výpravu za polární kruh. Výsledkem je 10 let systematické dokumentární videotvorby Akademie věd ČR. Na první celovečerní snímek Pohyby, který vznikl na Špicberkách, ale i na následující počiny odboru akademické videoprodukce Střediska společných činností AV ČR zavzpomínali tvůrci i protagonisté vědeckých dokumentů na mezinárodním festivalu Academia film Olomouc.

Arktická krajina plná ledu a kamení. Vypadá klidně a nehybně, ale zdání klame. Hluboko pod povrchem se ukrývá ohromná síla. Právě tam, do nejjižnější zátoky ostrova Západní Špicberky se v roce 2014 již poněkolikáté vydali geologové z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, aby pomocí unikátního přístroje zaznamenali pohyby země a zmapovali dosud neprozkoumaný terén.  

Z původně plánované krátké reportáže o tom, jak se vědci na cestu připravují, se nakonec vyklubala pozvánka pro dva filmaře, aby se s kamerami k expedici za polární kruh přidali. „Byla by škoda o vědecké práci za polárním kruhem udělat jen příspěvek z Prahy, navíc jsme do odboru zrovna přijali čerstvě vystudovanou dokumentaristku,“ vzpomíná kameraman Tomáš Kopecký.  

Z natáčení filmu Pohyby
Příprava měření pohybů země při expedici na Špicberkách pod dohledem filmařů

Uprostřed nádherné i drsné přírody Špicberských ostrovů, v přívětivém zázemí polské polární stanice tak vznikl pozoruhodný materiál, který nabízí pohled do nitra české výpravy i na výzkumníky samotné. Přelomový byl nejen pro vědce, ale zejména pro oslovené filmaře. Jejich celovečerní snímek Pohyby představený publiku v roce 2015 se stal první vlaštovkou dokumentární tvorby Akademie věd ČR.  

Z Prahy za polární kruh  
Pracoviště akademické videoprodukce vzniklo v roce 2008 a jeho hlavním úkolem bylo zaznamenávat zajímavé akce, které se konají v Akademii věd ČR, a drobnými videospoty přispívat k popularizaci vědecké práce. Pohyby se pro pracoviště staly významným milníkem, jak se shodli účastníci debaty, která se k 10. výročí akademické videotvorby konala na letošním 60. ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc (AFO). 

Cesta za polární kruh se vyplatila. Pohyby nakonec ocenila porota dvou filmových festivalů – v roce 2016 na AFO a o rok později snímek zaujal i na mezinárodním festivalu Ekofilm, kde se dostal jako jediný český dokument do nejužšího výběru šesti nejlepších filmů. 

Magion a Tiché hrozby 
Úspěšný byl i snímek Magion – v roce 2019 získal na AFO dokonce první cenu v česko-slovenské soutěži. Dokument vypráví příběh československé družice Magion, která v roce 1978 po mnohaletém úsilí vědců vzlétla na oběžnou dráhu Země.  

Dalším důležitým momentem byla výroba dokumentárního cyklu Tiché hrozby a navázání úzké spolupráce s Českou televizí, která sérii odvysílala a připojila k němu tematické diskuze s vědci moderované Václavem Moravcem. „Přál bych si, aby takové pořady vstupovaly i do sledovanějších časů, podobně jako je tomu třeba v britské BBC, která popularizační dokumenty vysílá v oblíbených večerních časech na prvním programu,“ řekl během debaty v Olomouci Václav Moravec, podle něhož je důležité, aby Česká televize tímto způsobem i nadále kultivovala veřejný prostor. 

Výhody pro obě strany 
Populárně-vědecké filmy mohou být prospěšné nejen pro širokou veřejnost, ale i pro samotné vědce, jak poznamenala ředitelka Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Adéla Gjuričová, která se s filmaři podílela na vzniku dokumentu Město jako laboratoř změny. „Díky přípravě filmu jsme se dopracovali k jasnější formulaci naší výzkumné teze,“ řekla historička a politoložka s tím, že doporučuje takovou spolupráci i dalším vědcům. Jak ale upozorňuje, nelze do toho jít s očekáváním rychlého a snadného procesu. „Je to každopádně nádherná zkušenost,“ uzavírá Adéla Gjuričová. Výsledný film Město jako laboratoř změny měl premiéru na konci dubna právě v Olomouci na festivalu AFO.  

Debata na AFO
Po promítání filmu Město jako laboratoř změny se na festivale rozproudila živá debata s tvůrci. (CC)

Za uplynulých deset let vznikly v Akademii věd ČR vedle několika celovečerních snímků dva dokumentární cykly a desítky vědeckých reportáží, které přibližují práci vědců a vědkyň z AV ČR. „Jsem moc ráda, že Akademie věd od počátku naši tvorbu podporuje a má v nás důvěru. Přála bych si, abychom si ji i nadále udrželi a mohli pokračovat v natáčení filmů o tom, jak důležitou roli ve společnosti věda má,“ říká současná vedoucí odboru akademické videoprodukce Martina Spurná, která rovněž vyzdvihuje práci bývalého šéfa týmu Václava Špačka i dalších filmařů, kteří usedli na režisérskou židli – Marka Janáče (Magion) či Amálii Kovářovou (Hledání Bolestného Krista)

Akademická videoprodukce je jednou z možností, jak popularizovat vědu směrem k veřejnosti, dalšími způsoby jsou akademické magazíny, které přinášejí zajímavé články ze světa výzkumu, či Podcast Akademie věd. Desetitisíce návštěvníků pak každoročně svědčí o popularitě vědeckých festivalů nabízejících workshopy, přednášky či výstavy.   

Vědecké filmy na plátně
Festival Academia film Olomouc je nejen oblíbenou kulturní událostí, ale i živou platformou pro setkávání filmařů a vědců. Letošní jubilejní 60. ročník se konal od 22. do 27. dubna 2025 a přinesl mimo jiné programový blok s představením dokumentární tvorby Akademie věd ČR. V rámci debaty se diskutovalo o smyslu filmové tvorby vznikající přímo na půdě největší české vědecké instituce, o specifikách popularizace vědy prostřednictvím filmu nebo třeba o vzdělávací roli dokumentárních pořadů v televizi. Pracovníci Akademie věd ČR se zapojili i do doprovodného programu, jako jsou přednášky, debaty, vědecké workshopy pro děti či živý přenos Podcastu Akademie věd, kam tentokrát přijali pozvání výzkumnice udržitelnosti Zuzana Harmáčková, evoluční biolog Karel Janek, fyzik Martin Ledinský a biochemička Vladimíra Petráková a povídali si na téma nejistoty jako klíčové součásti vědy.

Text: Magdalena Zindulková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Tomáš Kopecký a Magdalena Zindulková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR; Filip Hartvich

Licence Creative Commons Text a fotografie označená CC jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce