Zahlavi

PODCAST: O materiálech budoucnosti, tvarové paměti a strunách ukulele

06. 04. 2021

V další epizodě podcastu A / Věda na dosah jsme hovořili s materiálovým fyzikem Janem Klusákem. Mluvili jsme o tom, proč je ocel pevná a guma pružná, jak funguje tvarová paměť a jaký je ideální materiál budoucnosti. Došlo ale i na lidová pořekadla a jejich souvislost s exaktní vědou, rozkmitali jsme struny ukulele a mandolíny, zmínili jsme, proč je nutné před vstupem na most takzvaně zrušit krok a jak může pomoct znalost materiálu při útěku z nejstřeženější věznice světa.

Všechny epizody podcastu A/ Věda na dosah si můžete poslechnout na našich webových stránkách a na hlavních podcastových platformách:

Apple Podcasts Logo Breaker Logo Google Podcasts Logo Pocket Casts Logo
 

Jan Klusák
Hostem podcastu A / Věda na dosah byl Jan Klusák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR.

Připravili: Martin Ocknecht a Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock, archiv Jana Klusáka
Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce