Zahlavi

Euraxess pomáhá už 20 let zahraničním vědcům a vědkyním najít nový domov v Česku

22. 05. 2025

Vízum, bydlení, pojištění, daně – usadit se v České republice s sebou nese pro cizince mnoho povinností a byrokratického úskalí. Více než 10 tisícům výzkumníků a výzkumnic ze zahraničí s nimi za dvě dekády existence pomohl Euraxess: česká pobočka evropské sítě, kterou iniciovala Evropská komise. Euraxess se navíc stará nejen o badatele, ale i o jejich rodiny.

„Vědcům pomáháme už od úplného začátku, a to ještě dříve, než přistanou v České republice. Pomůžeme jim s vyřízením povolení k pobytu a dalšími vstupními náležitostmi. Když dorazí, zůstáváme nablízku i během jejich pobytu – ať už řeší praktické otázky každodenního života, nebo hledají přátele mezi dalšími vědci,“ říká Markéta Padevětová, zástupkyně Euraxess Česká republika a vedoucí Odboru mezinárodní mobility Střediska společných činností AV ČR, při němž pobočka funguje.

Síť pomáhá i rodinám nově příchozích, třeba s hledáním školky nebo bydlení. „Organizujeme také integrační aktivity – jazykové kurzy, tematická setkání nebo třeba praktické semináře o životě v Česku,“ pokračuje Markéta Padevětová.

Kromě toho pobočka provozuje i národní verzi evropského portálu Euraxess, kde výzkumníci najdou pracovní nabídky nebo také odbornou pomoc. Za dvacet let tak podpořil český Euraxess už více než deset tisíc vědců a vědkyň z celého světa. „Přispíváme k tomu, že je Česká republika atraktivnější pro mezinárodní talenty a zároveň vstřícnější vůči těm, kteří tu chtějí zůstat déle než jen na krátkou stáž,“ uzavírá Markéta Padevětová.

Zveřejnila: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy AV ČR
Foto: Shutterstock

Licence Creative Commons Text je uvolněn pod svobodnou licencí Creative Commons.

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce