
Badec baví. Turnaj v badmintonu přilákal 76 sportovců napříč Akademií věd
28. 03. 2024
Historicky první „AKAturnaj“ v badmintonu ukázal sportovní talenty (nejen) mezi vědci a vědkyněmi. V neděli 24. března 2024 poměřili síly švihu i hbitost kolegové a kolegyně ve třech kategoriích – páni, dámy a mix. Vyhráli, jak jinak, ti nejlepší z nejlepších.
Je krátce před devátou ranní, nedělení převalování v posteli a lenošení u televize se nekoná. V BBAréně v pražských Letňanech se totiž na kurtech rozpinkává pestrá společnost vědců a vědkyň, ředitelů, kolegů a kolegyň z administrativy, IT podpory i techniků z 21 pracovišť Akademie věd ČR včetně Střediska společných činností AV ČR a Kanceláře Akademie věd ČR.
„Dobré ráno, pane doktore,“ volá kdosi na Pavla Barana, předsedu Vědecké rady AV ČR, který turnaj inicioval. „Pavel – tady jsme si všichni rovni,“ opáčí dobře naladěný Pavel Baran a natahuje pravici k pozdravu.
Badmintonový turnaj zaměstnanců ještě Akademie věd ČR nezažila a zájem z pracovišť nebyl vůbec malý. Organizátoři proto museli dobře propočítat kurty a časy, aby si všech 76 sportovců a sportovkyň ve čtyřhře užilo ničím nerušené pocení. Soutěžní pavouk byl rozsáhlý zejména v kategorii mix, kde se utkalo 15 párů, v deblu žen bojovalo 7 týmů a v pánské čtyřhře 16.
„V Akademii věd, ať už na Národní nebo pracovištích, se většinou potkáváme pracovně nebo u příležitosti společenských a kulturních akcí. Přišlo mi proto jako dobrý nápad, že bychom kolegy a kolegyně propojili i sportem, ve volném čase. Sport mám rád, jsem fanda fotbalu – Baníku zvláště – a badminton hraje spousta lidí bez ohledu na věk a pohlaví,“ říká Pavel Baran, který myšlenku turnajového klání „vystřelil“ na konci roku 2023. Záhy se začaly hlásit desítky zájemců a turnaj byl na světě.
A na bednách stáli...
Ze zlata se v kategorii mix radovali Jan Flusser a Veronika Tvrdíková z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR. Druhé místo patřilo Luboši Kočvarovi a Janě Lipárové z Biologického centra AV ČR a bronz vybojovali Tomáš Hlavatý a Lucie Kubíčková z Ústavu termodynamiky AV ČR.
V deblu žen první místo obsadily Svitlana Kolomiyets a Tiina Liimets z Astronomického ústavu AV ČR, stříbro braly Vendula Havlíčková a Kristýna Šemberová z Botanického ústavu AV ČR a z třetího místa se radovaly Jana Heinzová z Geofyzikálního ústavu AV ČR a Kateřina Potužníková z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Největší řežba se odehrála v deblu pánů, vysoký počet zničených košíčků to potvrzuje. Finále patřilo hráčům z Fyzikálního ústavu ČR: zlato nakonec urvali Akhil Bhardwaj a Arvind Singh, stříbro připadlo Petru Hauschwitzovi a Janu Kaufmanovi. Bronz zcela jistě v nabité konkurenci nezklamal pány Rudolfa Kučeru z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR a Jana Mervarta z Filosofického ústavu AV ČR.
Bezva kurty a dobrá nálada i bez publika
Přestože většina soutěžních párů vypadla už ve skupině, málokdo si zoufal. Účastníci si navzájem fandili, uzobávali z občerstvení a kvitovali, že velké množství kurtů v BBAréně dává turnaji spád i švih.
„Kdyby příště přišlo víc lidí fandit, bylo by to fajn,“ komentovala při odchodu skupinka hráček ze Střediska společných činností absenci fanoušků a fanynek. Narážely tím na fakt, že hlavní hala má nad kurty ochozy, kam se pohodlně vejde početná fanouškovská základna.
První „AKAturnaj“ v badmintonu s Pavlem Baranem spoluorganizovali Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace AV ČR a Eva Kabíčková z Kanceláře Akademie věd ČR s podporou Fyzikálního ústavu AV ČR. A zdá se, že rakety neoprašuje Akademie věd ČR naposled. Aneb jak šlo závěrečným e-mailem od Pavla Barana: „Příprava na turnaj podceněna nebyla, nicméně doporučuji v tréninku pokračovat.“
Text: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Shutterstock, Viktor Černoch, Karolína Benková, Středisko společných činností AV ČR
Přečtěte si také
- Už 100 let odkrývá Archeologický ústav dávnou historii Pražského hradu
- Ústav experimentální botaniky otevřel nový skleník. Může přilákat mladé vědce
- Předseda Akademie věd ocenil práci zaměstnanců děkovnými listy
- Československá akademie věd čelila v 60. letech různým tlakům, říká Martin Franc
- Vědecká rada AV ČR si zvolila své předsednictvo, povede ji nadále Pavel Baran
- Akademie věd má nové vedení. V Akademické radě je pět žen a dvanáct mužů
- Badmintonový turnaj opanovaly skvělé výkony i pohodová atmosféra
- Akademická štafeta. Radomír Pánek střídá Evu Zažímalovou v čele Akademie
- Radomír Pánek: Akademie musí být jednotná, silná a aktivní
- Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.