Zahlavi

Alice Valkárová, Julius Lukeš a Ivo Šafařík převzali medaile AV ČR

14. 05. 2025

Významná jaderná fyzička Alice Valkárová a oceňovaný parazitolog Julius Lukeš získali nejvyšší ocenění Akademie věd ČR De scientia et humanitate optime meritis, uznávaný biochemik Ivo Šafařík medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách. Převzali je od předsedy instituce Radomíra Pánka 13. května 2025 v pražské vile Lanna.

Jak připomněl Radomír Pánek, úspěšné bádání často začíná položením správné otázky. Cesta ke správné odpovědi ale není vždy přímá a jednoduchá.

„Při jejím hledání je proto nezbytná velká dávka důvtipu, ale také odhodlání a trpělivosti. Dnes vzdáváme hold dvěma vědcům a jedné vědkyni, kteří nejenže umějí klást chytré otázky, ale zároveň je houževnatě a úspěšně zodpovídají,“ zdůraznil.


Předseda Akademie věd ČR Radomír Pánek

Efektivita a vstřícnost
Jaderná fyzička Alice Valkárová, která působí na Univerzitě Karlově, se účastnila experimentů na urychlovačích. Podílela se například na klíčovém experimentu v Hamburku, který významně rozšířil dosavadní znalosti o struktuře protonu.

Vědkyně byla předsedkyní Grantové agentury ČR nebo České fyzikální společnosti a v roce 2015 získala Cenu Milady Paulové. Dlouhodobě spolupracovala s Fyzikálním ústavem AV ČR.


Alice Valkárová

„Léta jsem spolupracovala s lidmi z Fyzikálního ústavu a byla i období, kdy jsem více času trávila u nich než na Matematicko-fyzikální fakultě,“ vzpomněla na přátelské vztahy.

 „Obdivuji, jak Alice Valkárová skloubila vědeckou a organizační činnost a v obou dosáhla skvělých výsledků,“ zdůraznila bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a vyzdvihla, že fyzička měla ve vědeckých funkcích vždy věcný a neokázalý přístup zaměřený na efektivitu a vstřícnost k vědcům.

 Enfant terrible parazitologie
„Jula je dítětem štěstěny. Okolnosti mu umožnily vrátit se domů a naplnit život vědeckou prací v oblasti, která mu v mládí učarovala,“ představil svého kolegu Julia Lukeše z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR vedoucí centra Libor Grubhoffer. „Je ukázněným enfant terrible,“ pokračoval.

Julius Lukeš patří k výrazným postavám české vědy. Jeho práce vedla například k výjimečnému objevu zkrácených tRNA u hmyzího bičíkovce Blastocrithidia nonstop.


Julius Lukeš

Mimo jiné je nositelem ceny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a členem vědeckých společností v Česku i ve světě, od roku 2024 je jako jediný Čech mezinárodním členem National Academy of Sciences. „Držím palce, aby nás v National Academy of Sciences bylo víc – Akademie věd má na to našlápnuto,“ poznamenal laureát.

Více o jeho práci se dočtete v rozhovoru pro časopis A / Magazín.

Koníček v laboratoři
Ivo Šafařík z Ústavu půdní biologie a biogeochemie Biologického centra AV ČR se zabývá vývojem metod pro přípravu magneticky modifikovaných (bio)materiálů a jejich využitím v biochemii, mikrobiologii, (bio)analytické chemii, environmentálních technologiích a dalších oborech.

Zaměřuje se na využití magnetických materiálů, například pro odstraňování biologicky aktivních látek a polutantů. Umisťuje se v žebříčku Elsevier 2 % celosvětově nejcitovanějších vědců.


Ivo Šafařík

Aktivity vědce, který spolupracuje i s institucemi na ochranu životního prostředí a univerzitami, shrnul Libor Grubhoffer: „Je chemikem tělem i duší, stále pracuje v laboratoři,“ což laureát také potvrdil. „V laboratoři pracuji rád – můj obor je mým koníčkem a doufám, že se mu budu věnovat ještě mnoho a mnoho let.“


Laureáti s předsedou instituce

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Licence Creative Commons Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.

DSC_9291

DSC_9291

DSC_9305

DSC_9305

DSC_9331

DSC_9331

DSC_9335

DSC_9335

DSC_9349

DSC_9349

DSC_9382

DSC_9382

DSC_9389

DSC_9389

DSC_9393

DSC_9393

DSC_9414

DSC_9414

DSC_9423

DSC_9423

DSC_9435

DSC_9435

DSC_9452

DSC_9452

DSC_9456

DSC_9456

DSC_9470

DSC_9470

DSC_9477

DSC_9477

DSC_9493

DSC_9493

DSC_9508

DSC_9508

DSC_9510

DSC_9510

DSC_9535

DSC_9535

DSC_9549

DSC_9557

DSC_9568

Přečtěte si také

Chemické vědy

Vědecká pracoviště

Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce