Zahlavi

Mikrobiologický ústav AV ČR vstupuje do společnosti AffiPro

22. 05. 2025

Přenesení špičkových vědeckých výsledků do praxe, urychlení vývoje nových produktů pro včasnější diagnostiku a výzkum biologických léčiv přinese spojení Mikrobiologického ústavu AV ČR a biotechnologické společnosti AffiPro. Ta vlastní unikátní technologie a produkty pro hmotnostní spektrometrii. Tento strategický krok otevírá možnosti spolupráce především na poli personalizované medicíny.

Spin-off společnost AffiPro vzniká spojením Mikrobiologického ústavu AV ČR a firmy AffiPro, s.r.o. Zápis změny v obchodním rejstříku provedl Městský soud v Praze 14. května 2025. Poměr vkladových podílů činí 13,75 % (MBÚ AV ČR) ku 86,25 % (dosavadní společníci AffiPro).

„Naším cílem je výrazně urychlit a zefektivnit vývoj biologických léčiv a zároveň přinášet inovace, které zjednoduší práci vědeckým týmům v oblasti strukturní biologie a klinické diagnostiky,“ říká jednatel a zakladatel společnosti AffiPro Petr Pompach.

 „Využíváme technologie imobilizovaných enzymových reaktorů (IMERs), měkkého přistávání iontů (Ion Soft Landing, ISL) a robotických zařízení pro automatizované zpracování vzorků. Tyto nástroje umožňují například detailní analýzu post-translačních modifikací bílkovin nebo strukturní charakterizaci proteinů a nukleových kyselin,“ dodává.

Podle vedoucího Laboratoře strukturní biologie a buněčné signalizace Mikrobiologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV a zároveň zakladatele AffiPro Petra Nováka je hlavním cílem firmy přispět k rozvoji personalizované medicíny: „Naše technologie se již nyní používají k analýze proteinů a biologických léčiv či v klinické diagnostice. Současně vyvíjíme nástroje pro detailní analýzu oligonukleotidů, které najdou uplatnění v oblasti genových terapií a vakcín na bázi mRNA.“

Společnost AffiPro uvádí na trh jedinečné portfolio produktů určených pro základní výzkum, zdravotnictví, biotechnologický i farmaceutický průmysl. Spojením výzkumného zázemí Akademie věd a dynamiky biotechnologické firmy vzniká silná platforma pro inovace, technologický transfer a spolupráci s průmyslovými partnery. Výzkumné, vývojové a výrobní kapacity firmy AffiPro jsou situované ve Vestci u Prahy, části vědecko-technologického klastru STAR.

„Děkuji všem, kteří se podíleli na této komercializaci výstupů činnosti našeho ústavu. Jedná se o první vstup MBÚ AV ČR do společnosti typu spin-off za dobu své existence. Úspěšný rozvoj firmy v posledních letech i budoucí plány dávají značný předpoklad efektivního pokračování spolupráce mezi naším ústavem a firmou AffiPro. Věřím, že jsme učinili logický krok, který bude přínosem pro obě strany a povede ke zvýšení konkurenceschopnosti českého biotechnologického průmyslu,“ říká Jiří Hašek, ředitel Mikrobiologického ústavu AV ČR.

Více informací na www.affipro.cz , www.mbu.cas.cz , www.biocev.eu , www.stra-cluster.cz  

TZ ke stažení zde.

Společnost AffiPro s.r.o. se zabývá především vývojem a distribucí enzymatických kolon, robotického zařízení pro vodík-deuteriovou výměnu (na obrázku) a funcionalizovanými povrchy pro klinické aplikace.

Společnost AffiPro s.r.o. se zabývá především vývojem a distribucí enzymatických kolon, robotického zařízení pro vodík-deuteriovou výměnu (na obrázku) a funcionalizovanými povrchy pro klinické aplikace.

Biologie a lékařské vědy

Vědecká pracoviště

Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce