Zahlavi

Evropské komise zveřejnila zprávu o investicích v souvislosti s jadernou bezpečností

06. 04. 2016

Sdělení Evropské komise o jaderném ukázkovém programu (Nuclear Illustrative Programme - PINC) ze dne 4. dubna 2016, které bylo vypracováno na základě požadavků článku 40 Smlouvy o Euratomu, nabízí přehled investic do všech etap životního cyklu jaderných zařízení, které byly uskutečněny v rámci EU. Je to první zpráva, kterou Komise předkládá od havárie v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči v březnu 2011.

 

 

Sdělení o jaderném ukázkovém programu (PINC) řeší rovněž otázky související s investicemi do výzkumných reaktorů a příslušného palivového cyklu, včetně produkce lékařských radioizotopů. Zprávu včetně údajů o výrobě jaderné energie v EU naleznete zde (EN):  http://ec.europa.eu/energy/en/news/commission-presents-nuclear-illustrative-programme  a zde (CZ):http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7517-2016-INIT/cs/pdf

Biologie a lékařské vědy

Vědecká pracoviště

Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce