
Alice Valkárová, Julius Lukeš a Ivo Šafařík převzali medaile AV ČR
14. 05. 2025
Významná jaderná fyzička Alice Valkárová a oceňovaný parazitolog Julius Lukeš získali nejvyšší ocenění Akademie věd ČR De scientia et humanitate optime meritis, uznávaný biochemik Ivo Šafařík medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách. Převzali je od předsedy instituce Radomíra Pánka 13. května 2025 v pražské vile Lanna.
Jak připomněl Radomír Pánek, úspěšné bádání často začíná položením správné otázky. Cesta ke správné odpovědi ale není vždy přímá a jednoduchá.
„Při jejím hledání je proto nezbytná velká dávka důvtipu, ale také odhodlání a trpělivosti. Dnes vzdáváme hold dvěma vědcům a jedné vědkyni, kteří nejenže umějí klást chytré otázky, ale zároveň je houževnatě a úspěšně zodpovídají,“ zdůraznil.
Předseda Akademie věd ČR Radomír Pánek
Efektivita a vstřícnost
Jaderná fyzička Alice Valkárová, která působí na Univerzitě Karlově, se účastnila experimentů na urychlovačích. Podílela se například na klíčovém experimentu v Hamburku, který významně rozšířil dosavadní znalosti o struktuře protonu.
Vědkyně byla předsedkyní Grantové agentury ČR nebo České fyzikální společnosti a v roce 2015 získala Cenu Milady Paulové. Dlouhodobě spolupracovala s Fyzikálním ústavem AV ČR.
Alice Valkárová
„Léta jsem spolupracovala s lidmi z Fyzikálního ústavu a byla i období, kdy jsem více času trávila u nich než na Matematicko-fyzikální fakultě,“ vzpomněla na přátelské vztahy.
„Obdivuji, jak Alice Valkárová skloubila vědeckou a organizační činnost a v obou dosáhla skvělých výsledků,“ zdůraznila bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a vyzdvihla, že fyzička měla ve vědeckých funkcích vždy věcný a neokázalý přístup zaměřený na efektivitu a vstřícnost k vědcům.
Enfant terrible parazitologie
„Jula je dítětem štěstěny. Okolnosti mu umožnily vrátit se domů a naplnit život vědeckou prací v oblasti, která mu v mládí učarovala,“ představil svého kolegu Julia Lukeše z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR vedoucí centra Libor Grubhoffer. „Je ukázněným enfant terrible,“ pokračoval.
Julius Lukeš patří k výrazným postavám české vědy. Jeho práce vedla například k výjimečnému objevu zkrácených tRNA u hmyzího bičíkovce Blastocrithidia nonstop.
Julius Lukeš
Mimo jiné je nositelem ceny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a členem vědeckých společností v Česku i ve světě, od roku 2024 je jako jediný Čech mezinárodním členem National Academy of Sciences. „Držím palce, aby nás v National Academy of Sciences bylo víc – Akademie věd má na to našlápnuto,“ poznamenal laureát.
Více o jeho práci se dočtete v rozhovoru pro časopis A / Magazín.
Koníček v laboratoři
Ivo Šafařík z Ústavu půdní biologie a biogeochemie Biologického centra AV ČR se zabývá vývojem metod pro přípravu magneticky modifikovaných (bio)materiálů a jejich využitím v biochemii, mikrobiologii, (bio)analytické chemii, environmentálních technologiích a dalších oborech.
Zaměřuje se na využití magnetických materiálů, například pro odstraňování biologicky aktivních látek a polutantů. Umisťuje se v žebříčku Elsevier 2 % celosvětově nejcitovanějších vědců.
Ivo Šafařík
Aktivity vědce, který spolupracuje i s institucemi na ochranu životního prostředí a univerzitami, shrnul Libor Grubhoffer: „Je chemikem tělem i duší, stále pracuje v laboratoři,“ což laureát také potvrdil. „V laboratoři pracuji rád – můj obor je mým koníčkem a doufám, že se mu budu věnovat ještě mnoho a mnoho let.“
Laureáti s předsedou instituce
Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Text a fotografie jsou uvolněny pod svobodnou licencí Creative Commons.
Přečtěte si také
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Nová cena pro staré Řecko: Magnesii Literu získala kniha o antických mýtech
- Pavel Hozák obdržel Paul Nakane Prize za přínos histochemii a cytochemii
- Vědkyně z AV ČR získaly Cenu Wernera von Siemense za výzkum uchovávání energie
- Knihy Nakladatelství Academia postoupily do užší nominace Magnesie Litery
- Předseda Slovenské akademie věd Pavol Šajgalík převzal nejvyšší ocenění AV ČR
- Prémii Jana Friče získal Václav Pavlík za studium hvězdné dynamiky
- Fyzikální chemik Pavel Jungwirth získal Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová převzala Zlatou medaili Slovenské akademie věd
- Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocenil mladé vědecké naděje
Biologie a lékařské vědy
Vědecká pracoviště
- Biofyzikální ústav AV ČR
Biotechnologický ústav AV ČR
Fyziologický ústav AV ČR
Mikrobiologický ústav AV ČR
Ústav experimentální botaniky AV ČR
Ústav experimentální medicíny AV ČR
Ústav molekulární genetiky AV ČR
Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR
Cílem výzkumu je poznávání procesů v živých organismech, a to na úrovni molekul, buněk i organismů. Biofyzikální výzkum se zabývá studiem vztahu DNA – protein a vlivu faktorů životního prostředí na organismy. V oblasti molekulární genetiky a buněčné biologie jsou studovány zejména signální cesty pro spouštění reakcí a odezvy cílových genů na tyto signály; zvláštní pozornost je věnována studiu buněčných mechanismů imunitních odpovědí. Sledovány jsou rovněž genomy mikroorganismů a procesy směřující k moderním technologiím přípravy látek s definovanými biologickými účinky. V oblasti fyziologie a patofyziologie savců a člověka je výzkum zaměřen na kardiovaskulární fyziologii, neurovědy, fyziologii reprodukce a embryologii s cílem vytvořit teoretické základy preventivní medicíny. V oblasti experimentální botaniky se výzkum věnuje genetice, fyziologii a patofyziologii rostlin a moderní rostlinné biotechnologii. Sekce zahrnuje 8 vědeckých ústavů s přibližně 1930 zaměstnanci, z nichž je asi 690 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.