Zahlavi

V. mezinárodní konference “For World Balance” na Kubě

23. 09. 2022

Mezinárodní konference For World Balance “With all and for the good of all”, Dialogue of Civilizations, se uskuteční v termínu
24. – 28. 1. 2023 v Havaně. Konference bude vyvrcholením mezinárodní vzpomínkové akce ke 170. výročí narození José Martího. Jedná se o setkání na podporu solidarity a míru, na oživení dialogu mezi civilizacemi.

Toto multidisciplinární fórum je tematicky zaměřeno na problémy a hrozby současného světa. Diskutována budou témata jako pandemie Covid-19, falešné zprávy, etika a sociální sítě, boj za mír a jaderné odzbrojování a mnoho dalších (podrobněji viz odkaz níže). Předchozího setkání se zúčastnila více než tisícovka delegátů ze všech kontinentů, včetně bývalých prezidentů, poslanců a dalších významných osobností.

Konferenci zaštiťuje José Martí Project for World Solidarity, který vznikl v roce 2003 a je podporován UNESCO a dalšími mezinárodními organizacemi.

Oficiálními jazyky konference budou: španělština, angličtina a portugalština. Bude zajištěno simultánní tlumočení do francouzštiny a ruštiny.

Deadline pro zasílání příspěvků: 30. listopadu 2022

Podrobnější informace, včetně výše konferenčního poplatku, kontaktních údajů a formálních náležitostí příspěvků, naleznete zde.

 

Foto: Pixabay

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce