
Rostliny naší přírody se staly Knihou roku
09. 04. 2019
V jedenáctém ročníku Cen Nakladatelství Academia, které veřejnosti představují výběr kvalitní odborné a populárně-naučné literatury, byly 9. dubna 2019 vyhlášeny vítězné tituly. Knihou roku, a tedy absolutním vítězem, se stala kniha Rostliny naší přírody, za kterou byli oceněni ilustrátorka Anna Skoumalová a autor Lubomír Hrouda. Křišťálovou plastiku výtvarníka Jana Exnara předal oceněným místopředseda Akademie věd ČR Pavel Baran.
Porota pod vedením Ivo Krause vybírala z 59 publikací. V jednotlivých kategoriích ocenila následující tituly. V kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce zvítězila publikace Pavla Boliny, Tomáše Klimka a Václava Cílka Staré cesty v krajině středních Čech. V kategorii překlad vědecké nebo populárně-naučné práce zvítězila Kateřina Šebková s překladem knihy Angely Saini Od přírody podřadné. V kategorii slovník nebo encyklopedická publikace ocenila porota dílo Anny Skoumalové a Lubomíra Hroudy Rostliny naší přírody. Cenu za výtvarné zpracování si odnesli Ondřej Lím a Michal Smejkal za grafickou přípravu publikace kolektivu autorů Literární kronika první republiky.
Autoři Knihy roku Rostliny naší přírody ilustrátorka Anna Skoumalová a botanik Lubomír Hrouda
Cena poroty byla udělena Janu Rovenskému a kolektivu autorů za publikaci Mezi mýty a minarety. Nejprodávanější knihou roku 2018 z produkce Nakladatelství Academia je Atlas fauny České republiky autorů Miloše Anděry a Jana Sováka.
O ceny Nakladatelství Academia se ucházeli i studenti
V sedmém ročníku Studentské soutěže vybírala porota vítěze tradičně ve třech kategoriích. Vítězkou kategorie Humanitní a společenské vědy se stala Jana Doktorová s prací Malostranský graduál a jeho donátoři: Renesanční iluminovaný rukopis jako nástroj měšťanské reprezentace. V kategorii Vědy o živé přírodě a chemické vědy zvítězila Dagmar Zádrapová s prací Genetická variabilita vybraných populací buku lesního v České republice. Kategorii Vědy o neživé přírodě vyhrál Martin Bartas s prací Hodnocení expozic elektromagnetickému záření z běžných zdrojů pomocí softwarového nástroje a hodnocení jejich hygienické významnosti. Do soutěže se přihlásilo 54 autorů diplomových prací, vítězné práce budou vydány knižně do jednoho roku pod hlavičkou Nakladatelství Academia.
Vítězům předchozího šestého ročníku byly předány vytištěné knihy. Adam Strašák, vítěz kategorie Humanitní a společenské vědy, převzal knihu Urážka císaře a prezidenta. Knihu Ověření produkce sekundárních metabolitů v průběhu germinace Streptomyces coelicolor si odnesl Matouš Čihák, vítěz kategorie Vědy o živé přírodě a chemické vědy. V kategorii Vědy o neživé přírodě uspěl v loňském roce Jakub Harsa, který převzal knihu Příspěvek k paleontologickému poznání křídových příbojových lokalit v okolí Kutné Hory.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Publikace ústavů AV ČR zabodovaly v soutěži Slovník roku 2019
Editor průvodce českým samizdatem: nejdřív výsada statečných, pak celá kultura
Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Časopis A / Easy: O paměti a zapomínání, zoo ve střevech a přepisování učebnic
- A / Magazín o termitech, sršních a motýlech i využití zlata a diamantů
- Začal Týden mozku, nabídne přes osmdesát akcí po celém Česku
- Festival Týden mozku zve na cestu kolem hemisfér za sedm dní
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
- NEZkreslená věda otevřela 10. řadu třaskavým tématem – ohňostroji
- A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
Biologicko-ekologické vědy
Vědecká pracoviště
- Biologické centrum AV ČR
Botanický ústav AV ČR
Ústav výzkumu globální změny AV ČR
Ústav biologie obratlovců AV ČR
Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.