Zahlavi

Předsedkyně AV ČR přijala velvyslankyni Mexika

15. 05. 2019

V úterý 14. května navštívila Akademii věd velvyslankyně Spojených států mexických Rosaura Leonora Rueda Gutierrez. Se zástupci AV ČR hovořila o dalším rozvoji vědecké spolupráce obou zemí.

Návštěva se konala na pozvání předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové a navázala na akci „Science and Innovation Day Mexico – Czech Republic“. Tu začátkem dubna 2019 uspořádalo mexické velvyslanectví společně s českým Ministerstvem průmyslu a obchodu a za AV ČR se jí zúčastnil místopředseda AV ČR Jan Řídký.

Cílem setkání bylo především projednání další strategie v oblasti rozvoje vědecko-technické spolupráce mezi oběma zeměmi, opětovné navázání bilaterální spolupráce AV ČR s mexickou Národní radou pro vědu a techniku CONACYT, která byla v roce 2016 z mexické strany přerušena, a možnost budoucí návštěvy delegace AV ČR v Mexiku, případně delegace CONACYT v České republice.

Jednání se kromě velvyslankyně a předsedkyně AV ČR zúčastnili tajemník velvyslanectví Miguel Ángel Vilchis Salgado, členka Akademické rady AV ČR a předsedkyně Rady pro zahraniční styky Hana Sychrová a referentka Odboru mezinárodní spolupráce odpovědná za spolupráci s Mexikem Danuše Pazourková.

„Spolupráce s mexickými výzkumnými organizacemi v minulosti pokryla širokou škálu vědních oborů a Akademie věd doufá, že se v brzké budoucnosti podaří tuto spolupráci obnovit,“ uvedla Hana Sychrová.

Na úvodním snímku (zleva doprava): tajemník mexického velvyslanectví Miguel Ángel Vilchis Salgado, předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, velvyslankyně Mexika Rosaura Leonora Rueda Gutierrez, členka Akademické rady AV ČR Hana Sychrová, referentka Odboru mezinárodní spolupráce Kanceláře AV ČR Danuše Pazourková

Připravila: Danuše Pazourková, Odbor mezinárodní spolupráce AV ČR, ve spolupráci s Milanem Pohlem, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Odbor mezinárodní spolupráce AV ČR

Přečtěte si také

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce