
Oblíbená animovaná série NEZkreslená věda odstartovala už devátou řadu
20. 02. 2024
Kde jsou hranice svobody slova a jak poznat argumentační fauly? Nejen na tyto otázky odpovídá první epizoda deváté řady oblíbené animované série NEZkreslená věda. Pro diváky je připraveno sedm nových dílů, které vznikly ve spolupráci s vědci a vědkyněmi z pracovišť Akademie věd ČR. Jednotlivé epizody zábavnou formou představují aktuální témata i vědecké evergreeny.
Celou sérií provázejí hlasy herecké manželské dvojice – Barbory Hrzánové a Radka Holuba – a nezaměnitelné ilustrace výtvarnice a režisérky Markéty Smolíkové Kubátové. Autorkou scénáře je Lucia Krajánková.
První epizoda deváté série se zaměřuje na Kritické myšlení. Odborným garantem dílu je Pavel Arazim z Filosofického ústavu AV ČR.
V premiéře se diváci mohou na nové díly aktuální řady těšit každý měsíc od ledna do května a od září do října na YouTube Otevřené vědy, kde najdou také všechny epizody z předešlých osmi sérií. Ani v deváté řadě nechybí anglické titulky a české titulky pro neslyšící.
Seriál pokrývá témata napříč vědními obory. Dozvíte se více o filozofii, biologii, medicíně, fyzice i technice. Nová řada NEZkreslené vědy tematicky vychází z výzkumných programů Strategie AV21 a vznikla v roce 2023 ve spolupráci se společností MAUR film.
Na základě seriálu NEZkreslená věda vyšla nedávno i kniha:
Text: Leona Matušková a Markéta Kinská, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: NEZkreslená věda
Přečtěte si také
- Časopis A / Easy: O paměti a zapomínání, zoo ve střevech a přepisování učebnic
- A / Magazín o termitech, sršních a motýlech i využití zlata a diamantů
- Začal Týden mozku, nabídne přes osmdesát akcí po celém Česku
- Festival Týden mozku zve na cestu kolem hemisfér za sedm dní
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
- NEZkreslená věda otevřela 10. řadu třaskavým tématem – ohňostroji
- A / Magazín o vůni a pachu, korupci v Česku, sopkách a implantátech budoucnosti
- Začíná festival Týden AV ČR: prohlídky laboratoří, výstavy a science shows
- Startují registrace Otevřené vědy. Studenti se mohou hlásit během listopadu
- Stáže Otevřené vědy slaví 20 let. Jaké jsou zkušenosti současných stážistů?
Biologicko-ekologické vědy
Vědecká pracoviště
- Biologické centrum AV ČR
Botanický ústav AV ČR
Ústav výzkumu globální změny AV ČR
Ústav biologie obratlovců AV ČR
Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.