Zahlavi

EASAC výzva na nominaci programového ředitele pro oblast Energie

26. 06. 2025

Expertní rada pro vědu evropských akademií zveřejnila výzvu na nominaci nového programového ředitele EASAC pro oblast Energie.

Podrobnější informace k výzvě včetně popisu pozice a požadované expertízy naleznete zde.

Životopis a motivační dopis nominovaného experta je potřeba zaslat na e-mailovou adresu: samalova@kav.cas.cz (vše v angličtině), a to nejpozději do 31. července 2025 (interní termín). Pouze zaměstnanci AV ČR mohou v případě úspěšné nominace nárokovat úhradu cestovních nákladů.

Expertní rada pro vědu evropských akademií (EASAC) sdružuje národní vědecké akademie členských států EU, Norska, Švýcarska a Spojeného království, stejně jako Academia Europaea a ALLEA, s cílem poskytovat nezávislé vědecké poradenství evropským tvůrcům politik. Hlavním posláním EASAC je poskytovat národním i evropským tvůrcům politik vědecky podložené informace potřebné pro rozhodování – zejména v otázkách týkajících se životního prostředí, energetiky, biologických věd a veřejného zdraví.

Foto: Pixabay

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce