
Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu
18. 03. 2025
Česká národní výzkumná infrastruktura Czech-BioImaging letos slaví deset let od svého založení. Poskytuje přístup ke špičkovým zobrazovacím technologiím, které posouvají hranice vědeckého poznání a přispívají k pokroku v medicíně, biotechnologiích i ekologii.
Desítky publikací v nejprestižnějších světových vědeckých časopisech i nová technická řešení pro elektronové mikroskopy ve spolupráci se soukromým sektorem. Uživatelé infrastruktury Czech-BioImaging už dekádu využívají špičkové technologie pro biologické a medicínské zobrazování.
Czech-BioImaging sdružuje 16 špičkových zobrazovacích center napříč Českou republikou a spolupracuje s 10 partnerskými institucemi. Každoročně jeho služby využívá více než 1300 vědkyň a vědců, kterým pomáhá odborný tým přibližně 120 lidí.
„Díky našim datům vyprodukují badatelé ročně více než 200 publikací,“ říká Pavel Hozák z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, ředitel Czech-BioImaging. „Máme k dispozici širokou nabídku zobrazovacích metod a disponujeme více než 200 specializovanými přístroji, které jsou přístupné i zahraničním uživatelům v evropské infrastruktuře Euro-BioImaging ERIC,“ dodává Pavel Hozák.
Věda otevřená všem
Jedním z hlavních principů Czech-BioImaging je otevřený přístup, který umožňuje využívání špičkových technologií nejen akademickým institucím, ale i průmyslovým partnerům. „Naše metody umožňují detailní analýzu biologických procesů na úrovni buněk, tkání i celých organismů, čímž přispíváme k vývoji pokročilých diagnostických nástrojů pro medicínu a biotechnologie,“ říká Pavel Hozák.
Budoucnost biologického zobrazování
K příležitosti výročí se 18. března 2025 od 14:00 v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v Praze uskuteční odborné setkání vrcholných představitelů Czech-BioImaging, Euro-BioImaging a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, které se zaměří na udržitelnost velkých výzkumných infrastruktur.
Organizátor akce:
prof. Pavel Hozák, DrSc.
ředitel Czech-BioImaging
hozak@img.cas.cz
Organizační kontakt:
Daniela Klimešová
projektová manažerka Czech-BioImaging
daniela.klimesova@img.cas.cz
Přečtěte si také
- Experiment METRO navržený českými vědci zamíří na ISS
- Temnou minulost republiky zkoumá nový výzkumný projekt Zdivočelá země
- Co (ne)víme o žácích s kvantitativním nadáním? Česko v mezinárodním srovnání
- Čeští vědci vynalezli elektrolyt, který řeší současné problémy baterií
- Devátý ročník Veletrhu vědy je za dveřmi, láká třeba na vesmírné městečko
- Jarmila Kubíková převzala Cenu Antonína Friče za přínos časopisu Živa
- Srovnání platů a mezd: Na potřeby kvalifikovaných zaměstnanců stát připravený není
- Nejen počasí, ale i věda: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě
- Sto let působení Archeologického ústavu AV ČR v Praze na Pražském hradě
- Představujeme novou verzi mobilní aplikace Klíšťapka
Biologicko-ekologické vědy
Vědecká pracoviště
- Biologické centrum AV ČR
Botanický ústav AV ČR
Ústav výzkumu globální změny AV ČR
Ústav biologie obratlovců AV ČR
Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.