Zahlavi

AUDIO: Dobrodružná věda na Lipně a candátí krize

08. 12. 2020

V podcastu Věda na dosah jsme se vydali na rozbouřenou lipenskou přehradu na výzkumný lov ryb. Zeptali jsme se, proč dramaticky ubývá candátů a jak se mění život v českých vodních nádržích. Vyzkoušeli jsme si také na vlastní kůži, jak se ryba správně vědecky zpracovává, měří, váží a určuje. Naší průvodkyní na lodi i v následném zázemí byla nadšená badatelka a milovnice ryb Marie Prchalová z Biologického centra AV ČR.

2020_12_08_Prchalova
Bioložka Marie Prchalová je na vodě jako doma.

Podcasty Věda na dosah je možné si poslechnout na různých platformách, například na hostitelském webu Anchor.

Apple Podcasts Logo   Google Podcasts Logo    Spotify Logo
 
Poslechněte si i další podcasty ze série Věda na dosah:
S Lenkou Kollerovou z Psychologického ústavu AV ČR o šikaně na českých školách a možnostech ji řešit: 

S Václavem Cílkem z Geologického ústavu AV ČR o dynamické proměně české krajiny, o epidemiích a krizích minulosti i o dospívání v Tanzanii.

S Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR si povídáme o mizející tmě, hvězdárně v Ondřejově a rizicích umělých družic.

O strategiích hraboše lesního neboli norníka rudého pro přežití doby ledové vypráví Michaela Horníková z Ústavu fyziologie a genetiky živočichů AV ČR v Liběchově.

Jiří Padevět, ředitel Nakladatelství Academia a autor knihy Krvavé léto 1945: Poválečné násilí v českých zemích, nás provedl pohnutými poválečnými dějinami obce Postoloprty na Lounsku. Proč a jak tam zemřely stovky sudetských Němců včetně dětí? 

Jak se nejlépe bránit před bleskem? Co jsou skřítci, elfové a trollové v oblacích a jak se hledají? O výzkumu bouřky s námi hovořila Ivana Kolmašová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. 

Podcasty Akademie věd ČR jsou k dispozici na Anchor, Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Soundcloud ad. 

Apple Podcasts LogoBreaker LogoGoogle Podcasts LogoPocket Casts LogoRadioPublic LogoSpotify Logo

Připravili: Leona Matušková a Martin Ocknecht, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Akademie věd ČR a archiv Marie Prchalové

 

2020_12_08_rybky (1)

2020_12_08_rybky (1)

2020_12_08_rybky (2)

2020_12_08_rybky (2)

2020_12_08_rybky (3)

2020_12_08_rybky (3)

2020_12_08_rybky (4)

2020_12_08_rybky (4)

2020_12_08_rybky (5)

2020_12_08_rybky (5)

2020_12_08_rybky (6)

2020_12_08_rybky (6)

Přečtěte si také

Biologicko-ekologické vědy

Vědecká pracoviště

Výzkum v této oblasti je zaměřen na studium vztahů jak mezi organismy a prostředím, tak i mezi jednotlivými organismy; výsledky jsou využitelné v péči o životní prostředí. Studium zahrnuje terestrické, půdní a vodní ekosystémy a systémy parazit-hostitel. Výzkum je prováděn většinou na území ČR a přispívá tak k jejímu bio-ekologickému mapování. Dlouhodobá pozorování ve vybraných lokalitách se soustřeďují na typické ekosystémy studované z hlediska geobotaniky, hydrobiologie, entomologie, půdní biologie, chemie a mikrobiologie a na problematiku eutrofizace vybraných přehrad a jezer. V oblasti botaniky je studována taxonomie vyšších a nižších rostlin, zvláště řas, s využitím v oblasti ochrany přírody. Studium molekulární a buněčné biologie, genetiky, fyziologie a patogenů rostlin a hmyzu je předpokladem pro rozvoj rostlinných biotechnologií v zemědělství a využití hmyzu jako modelu pro obecně biologický výzkum. Botanický ústav též pečuje o Průhonický park, který je významnou součástí českého přírodního a kulturního dědictví. Sekce zahrnuje 4 vědecké ústavy s přibližně 1030 zaměstnanci, z nichž je asi 380 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce