Zahlavi

Vědci získali mezinárodní ocenění za unikátní technologii pro diagnostiku srdce

26. 04. 2022

VDI monitor neboli jednoduchá a neinvazivní cesta, jak co nejefektivněji implantovat kardiostimulátor. Právě tato technologie vyvinutá vědci z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně ve spolupráci s partnery zvítězila na začátku dubna v přehlídce technologií a inovací, která byla součást mezinárodní konference European Heart Rhythm Association 2022 v Kodani.

Nová technologie VDI monitor zobrazuje neinvazivním způsobem elektrickou aktivaci srdečních komor.  „VDI monitor je zcela nové zařízení, které využívá původní myšlenku ultra vysokofrekvenčního EKG. Tato technologie představuje v kardiologii revoluční přístup a je zdrojem nových informací,“ říká Pavel Jurák z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, který technologii za vědecký tým v Kodani prezentoval.

Hlavní aplikační oblastí je podle něj kardiostimulační léčba. „VDI technologie díky komfortnímu užití a real-time řešení umožňuje jednodušší a efektivní zavádění nových kardiostimulačních postupů, které výrazně zvyšují kvalitu a délku života,“ vysvětluje Pavel Jurák.

Mezinárodní konference European Heart Rhythm Association (EHRA) se účastnilo na 4 300 špičkových kardiologů a vědeckých pracovníků. VDI zvítězil v kategorii přínos v technologiích a inovacích, do níž se přihlásilo celkem 16 technologií z celého světa.

VDI technologie se stala základem nového stejnojmenného startupu, na kterém se podílí společně s ÚPT i další partneři, kteří přispěli k jejímu vývoji – mimo jiné Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Univerzita Karlova a společnost Cardion.

Kontakt:

Ing. Pavel Jurák, CSc.
Ústav přístrojové techniky AV ČR
jurak@isibrno.cz

Pavla  Schieblová
Ústav přístrojové techniky AV ČR
schieblova@isibrno.cz                                                                                                     +

Další informace:

https://www.medisig.com/vdi/

Uveřejněné publikace:

https://rdcu.be/clIJg

https://www.heartrhythmjournal.com/article/S1547-5271(21)00402-1/fulltext

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jce.14985

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jce.15099

https://www.heartrhythmjournal.com/article/S1547-5271(19)31028-8/abstract

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jce.14299

TZ ke stažení zde

VDI monitor

VDI monitor

Původní technologie pro diagnostiku poruch elektrické aktivace srdečních komor. Díky jednoduchosti a neinvazivnímu přístupu je ideální pro kliniku.

Přečtěte si také

Aplikovaná fyzika

Vědecká pracoviště

Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.

Všechny výzkumné sekce