
Týden mozku 2025: Objevte možnosti lidské mysli
17. 02. 2025
Druhý březnový týden bude opět patřit festivalu Týden mozku. Letošní ročník nabídne široké veřejnosti jedinečnou příležitost nahlédnout do světa neurovědy a porozumět fascinujícím funkcím lidské mysli. Akce představí nejen nejnovější vědecké poznatky, ale také praktické tipy, jak mozek udržet v kondici. Týden mozku, který pořádá Akademie věd ČR, se koná od 10. do 16. března v Praze, Brně a dalších městech po celé republice.
„Když jsme v roce 1998 s Týdnem mozku v návaznosti na celosvětovou kampaň Brain Awareness Week začínali, netušili jsme, jak se rozroste,“ říká neurovědec Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který tradici festivalu v Česku založil. „Výzkum mozku je velice rychlý a pro lidstvo naprosto zásadní, mám proto radost, že se o výsledky a úspěchy můžeme podělit s veřejností,“ doplňuje J. Syka.
Festival návštěvníkům nabídne přednášky, workshopy, debaty, ale také hry i výstavy. Koná se na různých místech republiky, včetně Brna, Plzně, Olomouce či Jihlavy. Celkem se do něj zapojilo 30 subjektů.
Roboti s umělou kůží i léčba obezity
Na letošním ročníku vystoupí špičkoví odborníci, kteří návštěvníkům poodhalí tajemství lidského mozku. Andrea Pačesová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR například vysvětlí, jak mohou neuropeptidy pomoci v léčbě neurodegenerativních nemocí a obezity.
Matěj Hoffmann z ČVUT představí humanoidní roboty vybavené umělou kůží po celém povrchu těla, které využívá jako výpočetní modely vývoje. Humanoidi mají totiž jak člověku podobné rozměry, tak potřebné „smysly“, především zrak a hmat. A dokážou si tak vytvořit model svého vlastního těla v prostoru.
Filip Smolík z Psychologického ústavu AV ČR odhalí, jak lidská mysl zpracovává jazyk a jak se vyvíjí naše schopnost mluvit.
Mozkový fitness a biologické hodiny
Festival nabízí návštěvníkům i bohatý program. Mohou se zúčastnit debaty s datovým novinářem a youtuberem Jiřím Burýškem, který se na svém kanálu Jirka vysvětluje věci zabývá podvody na internetu a upozorňuje na to, jak si nenechat „vymýt mozek“ smyšlenými příběhy o výhodných investicích a závratných výdělcích, které důvěřivým lidem nabízejí podvodníci na sociálních sítích. Mluvit bude také o tom, jak fungují milionové podvody falešných vojáků, kteří dokážou z oklamaných žen vytáhnout celoživotní úspory.
Svůj mozek si zájemci budou moci na festivalu i efektivně trénovat. Unikátní metodiky a cílené programy Akademie pro rozvoj intelektu AMAkids představí její lektoři. Návštěvníci s nimi budou moci trénovat soustředění, představivost a paměť, naučí se i několik užitečných mnemotechnik a objeví možnosti rychlého čtení.
Fyziologický ústav Akademie věd ČR si připravil workshop Rytmus života ve světle i ve tmě. Účastníci prozkoumají fascinující svět biologických hodin, které se synchronizují pomocí světla, ale přitom fungují i v naprosté tmě. Dozví se také, jak vlastně náš organismus pozná, že je ráno, večer nebo noc. Workshop nabídne i unikátní zážitek „Věda ve tmě!“, kdy si zájemci vybavení brýlemi nočního vidění vyzkouší, jakým výzvám čelí výzkumníci biologických hodin, které v každém z nás neustále tikají ve světle i ve tmě.
Kromě ústavů Akademie věd se festivalu zúčastní též univerzity a firmy. Vstup na všechny akce festivalu Týden mozku je zdarma, na některé je nutná rezervace. Všechny informace lze najít na webu www.tydenmozku.cz.
Festival je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.
Kontakt:
Václav Jindřich
Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
jindrich@ssc.cas.cz
777 039 234
Přečtěte si také
- Czech-BioImaging už 10 let přináší špičkové technologie české vědě i průmyslu
- Akademický sněm dnes zvolí nové širší vedení Akademie věd
- Cílená léčba cukrovky: nová sloučenina chrání kostní buňky
- Web Klimatická změna poskytuje informace o faktech, dopadech a řešeních
- Pohyb divokých koček budou sledovat telemetrické obojky
- Na cestě k inovativní léčbě onemocnění způsobujícího vypadávání vlasů
- Letošní nástup jara je z hlediska reakce přírody opět velmi časný
- Výzkumná zpráva prezentuje dlouhodobé šetření o integraci ukrajinských uprchlíků
- Když dva dělají totéž, není to totéž – ani mezi vědci. Je třeba jasná domluva
- Týden mozku 2025: Cesta kolem hemisfér za sedm dní
Aplikovaná fyzika
Vědecká pracoviště
- Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR
Ústav fyziky materiálů AV ČR
Ústav fyziky plazmatu AV ČR
Ústav přístrojové techniky AV ČR
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR
Ústav termomechaniky AV ČR
Základní fyzikální zákony jsou v ústavech této sekce východiskem pro výzkum nových struktur a makroskopických vlastností pevných látek, tekutin a plazmatu. Studium mikrostruktury a mikroprocesů otvírá cestu k řešení problémů „materiálových věd“, jako jsou např. vlastnosti kompozitních materiálů a konstrukcí, poruchová mechanika a dynamika nebo biomechanika. Modelování prostorově vysoce strukturovaného turbulentního proudění rozličných tekutin, výzkum dynamiky kapalin a plynů biosféry či plazmových technologií jsou často výrazně aplikačně orientované. Studium vysokoteplotního plazmatu se soustřeďuje především na pulsní výkonové systémy a problémy udržení a ohřevu plazmatu v tokamaku. Bádání v oblasti aplikované fyziky má často interdisciplinární charakter a jeho výsledky také nacházejí použití v nejrůznějších oblastech vědy a techniky. Například umělá syntéza přirozené a dobře srozumitelné české řeči je důležitým úkolem v oboru zpracování číslicových signálů. Unikátní přístroje a měřící techniky byly vyvinuty pro spektroskopii a elektronovou mikroskopii živých objektů. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 920 zaměstnanci, z nichž je asi 580 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.