
Virolog Růžek dostal Cenu ministra zdravotnictví
15. 09. 2021
Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy na světě. Nejde přitom o banální onemocnění, jeho důsledky bývají pro pacienty v řadě případů závažné. Týmu Daniela Růžka z Biologického centra AV ČR se podařilo identifikovat několik skupin látek s vysokým antivirovým účinkem, který byl pozorovaný nejen v podmínkách in vitro, ale v některých případech i u laboratorních zvířat infikovaných smrtící dávkou viru. Výzkum teď ocenil ministr zdravotnictví.
Nově vyvinuté protilátky na klíšťovou encefalitidu skýtají velký potenciál. „Uvažuje se o tom, že pokud člověk na sobě najde přisáté klíště, nechá jej otestovat v laboratoři a zjistí, že klíště bylo pozitivní, bylo by možné mu okamžitě podat tyto protilátky, které by ho bezprostředně ochránily před rozvojem onemocnění,“ řekl Daniel Růžek. Fungovat by měly jako okamžitá prevence i jako lék.
Danielu Růžkovi za jeho výzkum udělil Adam Vojtěch hlavní ocenění Cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj. Na projektu spolupracovali i Radim Nencka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Luděk Eyer z Biologického centra AV ČR.
„Cena ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj mi umožňuje nejen zviditelnit významné vědecké osobnosti v oblasti zdravotnictví, ale je rovněž cestou, jak vědcům a jejich týmům vyjádřit poděkování za jejich vytrvalou a obětavou práci, kterou přispívají k zajišťování nových poznatků ve zdravotnické prevenci, diagnostice a terapii,“ říká Adam Vojtěch.
Ačkoli existuje velmi účinné a dobře snášené očkování, pro léčbu klíšťové encefalitidy zatím není dostupný žádný protivirový prostředek a pacienti jsou odkázáni jen na podpůrnou léčbu. Nespornou výhodou protilátek je také jejich preventivní účinek. V preklinické studii vědci tyto protilátky geneticky upravili tak, aby prodloužili dobu jejich účinku na 2 měsíce. Budoucí preparát by tak využili například i cestovatelé, kteří se chystají do oblasti výskytu klíšťové encefalitidy a už nemají čas na očkování, kdy je nutné podání více dávek vakcíny s časovým rozestupem.
Hlavní ocenění Cenu ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj za rok 2020 dostalo pět řešitelských projektů, dalších pět pak uznání ministra zdravotnictví.
Kontakt:
Daniela Procházková
Biologické centrum AV ČR
daniela.prochazkova@bc.cas.cz
Přečtěte si také
- Jak evropská jezera čelí klimatické změně?
- Zaměstnanci státu a státní úředníci: kde pracují a za kolik?
- Rozmanitost rostlin pomáhá ukládat uhlík do půdy – ale ne všude stejně
- Odolnost a (Ne)stabilita budou tématem konference Asociace pro paměťová studia
- Čeští vědci a inženýři se hlásí do evropského vesmírného programu
- Čeští vědci odkrývají záhadné ztráty nástrojů protivirové imunity u ptáků
- Výstava na zámku Vsetín přibližuje sesuvy nejen na Valašsku
- Unikátní způsob recyklace vzácných zemin může posílit surovinovou nezávislost
- Krása v detailu – Brno odhalí tajemství květů
- Hledání druhé Země – vesmírná mise PLATO sestavena, prožila milník v přípravě