Zahlavi

Vědkyně Ústavu Heyrovského oslaví Mezinár. den žen a dívek ve vědě s veřejností

09. 02. 2023

„Věda podle vzoru žena“. Pod tímto názvem badatelky z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR připravily Den otevřených dveří nejen pro žačky a studentky, ale i další zájemkyně o vědu. V pátek 10. února 2023 s nimi touto akcí oslaví Mezinárodní den žen a dívek ve vědě.

Návštěvnicím se zájmem o vědu se budou věnovat hned tři úspěšné vědkyně, které se s nimi podělí o svou životní cestu, pracovní zkušenosti a zodpoví jakékoli otázky. Diskuzi povedou Květoslava Stejskalová, Vladimíra Petráková a Zuzana Sochorová. Zájemkyně si pak budou moci prohlédnout laboratoře, kde se dozví podrobnosti o výzkumu.

Zároveň budou mít také možnost prohlédnout si expozici o historii polarografie – právě v pátek 10. února 2023 uplyne 101 let od objevu polarografie Jaroslavem Heyrovským, který za tento objev získal v roce 1959 Nobelovu cenu.

Chemie ženy a dívky zajímá

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se výchově dětí a studujících základních a středních škol dlouhodobě věnuje. Pořádá pro ně jak workshopy a praktika v době výuky, tak mimoškolní programy, jako jsou chemické kurzy, letní školy a stáže. „Všechny mimoškolní programy navštěvují jak dívky, tak chlapci a někdy dokonce děvčata mírně převažují. Chemie je tedy v žádném případě neodrazuje,“ dodává Květa Stejskalová, která se v Útvaru pro vzdělání organizaci vzdělávacích programů dlouhodobě zabývá.

Vědecké prostředí v mnoha institucích ještě stále není na potřeby vědkyň připraveno, i když se situace zlepšuje. V Ústavu, jenž v názvu nese jméno nobelisty J. Heyrovského, zaujímají ženy vědkyně 24 %, a pokud se do výpočtu zahrnou i doktorandky, které se připravují na vědeckou kariéru, a vysokoškolačky pracující ve vědeckých týmech, jde dokonce o 34 %. Mezinárodní den žen a dívek ve vědě proto v Ústavu Heyrovského AV ČR považují za skvělou příležitost, aby studentkám pracoviště představili a podpořili je při rozhodování o dalším studiu či zaměstnání.

Medailonky:

Ing. Květoslava Stejskalová, CSc., původně pracovala v oboru heterogenní katalýzy s aplikacemi do ochrany životního prostředí. Dnes již 15 let vzdělává a popularizuje nové zájemce o vědu. Je matkou dvou dětí.

Doc. Ing. Vladimíra Petráková, Ph.D., je odbornicí na nanotechnologie a mj. také zakládající členkou iniciativy Czexpats in Science, která propojuje české vědce a vědkyně působící v zahraničí; je matkou čtyř dětí.

RNDr. Zuzana Sochorová Vokáčová, Ph.D., se zabývá chováním biomolekul, zúčastnila se vědeckých stáží v Norsku, Nizozemí a Rakousku; je matkou dvou dětí.

Kontakt:

Květoslava Stejskalová
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
kvetoslava.stejskalova@jh-inst.cas.cz

TZ ke stažení zde.

Květoslava Stejskalová

Květoslava Stejskalová

FOTO: ÚFCH JH AV ČR
Pozvánka na akci

Pozvánka na akci

Vladimíra Petráková

Vladimíra Petráková

FOTO: ÚFCH JH AV ČR
Zuzana Sochorová

Zuzana Sochorová

FOTO: ÚFCH JH AV ČR