
Sympozium k poctě Jean-Luca Martina
22. 01. 2018
Mezi nejnovější nositele čestné oborové medaile Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách patří i Jean-Luc Martin ze Švýcarského federálního technologického institutu. U příležitosti ocenění renomovaného francouzského fyzika uspořádali jeho spolupracovníci z Ústavu fyziky materiálů AV ČR sympozium Current trends in material science, na kterém představili své současné výzkumy.
Profesor Jean-Luc Martin pochází z francouzského Lyonu a dlouhodobě patří k světově uznávaným osobnostem v oboru fyziky materiálů. V lednu letošního roku oslavil významné životní jubileum osmdesáti let. Své životní a především profesní osudy představil úvodem sympozia, jehož se zúčastnila i předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová či místopředseda AV ČR doc. Jan Řídký.
Jean-Lucu Martinovi poblahopřál k významnému životnímu jubileu místopředseda Akademie věd ČR Jan Řídký.
Profesor Jean-Luc Martin se věnuje zejména studiu vztahu mezi mikrostrukturou moderních slitin i modelových materiálů a jejich mechanické odezvě. Výrazně se zasloužil o navázání vztahů mezi českými kolegy a špičkovými světovými laboratořemi v oblasti materiálové fyziky.
Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová
Jako profesor na Švýcarském federálním technologickém institutu v Lausanne se Jean-Luc Martin věnoval mj. tepelně aktivovaným procesům při plastické deformaci a podílel se na vývoji nových experimentálních technik (test opakované napěťové relaxace, metoda měření aktivačního objemu příčného skluzu). Z osmdesátých let 20. století prosluly jeho detailní studie creepového chování modelových materiálů i řešení praktické otázky creepového chování austenitických ocelí v jaderných reaktorech. Na mnoha experimentálních metodách se podíleli i čeští vědci a tato spolupráce vyústila v posledních dvou dekádách k téměř 50 publikacím, z nichž většinu otiskly prestižní mezinárodní časopisy, jako jsou Philosophical Magazine, Acta Materialia či Intermetallics.
Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Přečtěte si také
- Pavel Baran se stal prvním místopředsedou Rady pro výzkum, vývoj a inovace
- AV ČR a UK budou systematicky podporovat žádosti o prestižní ERC granty
- Eva Zažímalová je nejúspěšnější ženou veřejné sféry. Bodovala již podruhé
- ELI Beamlines se stane středobodem laserového výzkumu ve světě
- BIOCEV pokračuje v úspěšných projektech: ve výzkumech rakoviny i neplodnosti
- AV ČR by měla opět vést Eva Zažímalová, její kandidaturu potvrdil Akademický sněm
- Grantová agentura ČR podpoří vědce AV ČR stovkami milionů korun
- Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová bude radit politikům v Bruselu
- Věda blíž lidem. Předsedkyně AV ČR udělila ceny za popularizaci
- Zemřel Rudolf Zahradník, první předseda Akademie věd ČR