Zahlavi

Nejcitovanější český vědec laureátem Schrödingerovy medaile

05. 09. 2017

Letošním laureátem prestižní Schrödingerovy medaile je profesor Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Význačné ocenění Světové asociace teoretických a výpočetních chemiků (WATOC), které je každoročně udělováno jednomu vynikajícímu teoretickému a výpočetnímu chemikovi, profesor Hobza osobně převzal na slavnostním ceremoniálu při vědecké konferenci v Mnichově. 

Profesor cenu obdržel za svou excelentní práci o nekovalentních interakcích. Z jeho úspěchů je přitom známý zejména objev nepravé vodíkové vazby. Pavel Hobza také prokázal, že patrové interakce řízené jedním typem nekovalentních interakcí, tzv. disperzní energie, jsou zodpovědné za strukturu DNA.

„Nekovalentní interakce mohou za takové zásadních věci, jako je struktura a vlastnosti vody nebo struktura a vlastnosti biomakromolekul. Například dvoušroubovicová struktura DNA, která je nezbytná pro přenos genetické informace, existuje výhradně díky nekovalentním interakcím,“ řekl Pavel Hobza, který je vůbec nejcitovanějším českým vědcem. Podle Thomson-Reuters patří zároveň mezi 1% nejcitovanějších světových vědců v oblasti chemie v letech 2014, 2015 a 2016.

Sedmdesátiletý rodák z Přerova, který za minulého režimu čelil politické diskriminaci a do Akademie věd se vrátil až na sklonku 80. let, je zároveň nositelem Národní ceny Česká hlava za celoživotní vědecký přínos v oblasti výpočetní a teoretické chemie a členem britské Královské společnosti chemické.

„Pavel Hobza dostal to nejvyšší ocenění od Světové organizace teoretických chemiků WATOC za průkopnické studie nekovalentních interakcí, které jsou zcela zásadní v biologických vědách, chemii a v řadě dalších oborů,“ komentoval význam Hobzovy práce jeho kolega z ÚOCHB, profesor Pavel Jungwirth.

WATOC uděluje každoročně dva typy medailí: Schrödingerovu medaili zkušeným vědcům a Diracovu medaili vědcům do 40 let. Po Josefu Michlovi (ÚOCHB), který dostal Schrödingerovu cenu v roce 1992, je Pavel Hobza druhým českým laureátem v její historii.

Připravila: Barbora Fričová, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Oddělením mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Přečtěte si také