
Eurokomisařka Věra Jourová navštívila ELI Beamlines
09. 05. 2019
Špičkové laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech, které spravuje Fyzikální ústav Akademie věd ČR, se dá označit za výkladní skříň české vědy. Na návštěvách se tam střídají delegace z celého světa, před několika měsíci tam byl i indický prezident. Dnes, ve čtvrtek 9. května, si ho prohlédla i eurokomisařka Věra Jourová.
Eva Jourová má v Junckersově Evropské komisi na starosti otázky spravedlnosti, ochrany spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví. Společně s ní přijela do Dolních Břežan i předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová a náměstek ministra školství Pavel Doleček.
Se zástupci Fyzikálního ústavu jednali zejména o připravovaném konsorciu evropské výzkumné infrastruktury ERIC (ELI European Research Infrastructure Centre), které by mělo finančně a organizačně zastřešit tři pilíře projektu ELI: ty se kromě České republiky nacházejí ještě v Maďarsku a Rumunsku. Hlavním cílem ELI je vybudovat z něj prestižní uživatelské laserové zařízení, které bude k dispozici mezinárodní komunitě uživatelů.
Evropské programy a udržitelnost
ELI Beamlines je největší výzkumný projekt v novodobých českých dějinách a od loňského léta v něm již funguje unikátní systém L3. Petawattový laser o délce 17 metrů má nejvyšší průměrný výkon na světě a na zlomek chvilky dokáže vytvořit nejteplejší místo ve vesmíru. Součástí prohlídky byla i návštěva laserových a experimentálních hal, kam se může vstupovat pouze v ochranném oděvu. Halami eurokomisařku Jourovou provedli jak manažer centra Roman Hvězda, tak vedoucí experimentálních programů Georg Korn.
Věra Jourová se také zajímala o širší kontext tohoto pracoviště, jako jsou rámcové evropské programy pro výzkum a inovace, inovační platformy, ptala se také na to, jaká je udržitelnost výzkumných infrastruktur. V rámci návštěvy si prohlédla i sousední pracoviště HiLASE, které je také zaměřené na laserovou techniku a jehož činnost s ELI Beamlines úzce souvisí. Centrum představil jeho vedoucí Tomáš Mocek, poté starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik přiblížil podstatu a cíle regionu STAR, který soustřeďuje vynikající techniku a vysoce kvalifikované odborníky.
Na titulní fotografii eurokomisařka Věra Jourová (uprostřed) a předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová (vpravo)
Připravil: Michael Vích, ELI Beamlines ve spolupráci s Alicí Horáčkovou, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: ELI Beamlines
Přečtěte si také
- Knihy Nakladatelství Academia získaly ceny Josefa Hlávky a Miroslava Ivanova
- Spolupráce vědeckých týmů s regiony přináší nové poznatky i konkrétní výsledky
- Nabijte se inspirací pro výuku s Akademií věd na letních akcích pro pedagogy
- V rytmu valčíku a s vůní moře: Orchestr FOK zahrál zaměstnancům Akademie věd
- Úspěšnou dekádu Strategie AV21 podtrhují nové výzkumné programy
- Pětadvacet talentovaných vědkyň a vědců obdrželo Prémii Otto Wichterleho
- Brno hostilo mezinárodní konferenci o vojenství starověkých Římanů
- Oldřich Semerák získal medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách
- Svět potřebuje technologické inovace i znalosti humanitních a společenských věd
- Akademie věd udělila oborové medaile třem mezinárodně uznávaným vědcům