
Česko a Španělsko chtějí více spolupracovat v materiálovém výzkumu
14. 11. 2018
Člen Akademické rady Luboš Náhlík a ředitel Ústavu fyziky materiálů AV ČR Ludvík Kunz představovali 7. a 8. listopadu český materiálový výzkum ve španělském Madridu. Setkání organizovala česká ambasáda ve spolupráci s Českým centrem a kanceláří CzechTrade, jednání hodnotí účastníci jako úspěšná.
„Výsledkem setkání byla vzájemná informace o potenciálu českých a španělských vědeckých ústavů v oblasti výzkumu progresívních konstrukčních materiálů a přenosu nových poznatků do výrobní praxe. Domluvili jsme se na vzájemné výměně odborných pracovníků a budoucí spolupráci v oblasti studia pokročilých materiálů a přípravě společných evropských projektů,“ říká k tomu Luboš Náhlík, který je v Akademii věd pověřený řešením koncepčních otázek programové a projektové spolupráce a transferu znalostí.
Součástí návštěvy byl i workshop v madridském výzkumném institutu IMDEA Materials, který se zaměřuje na výzkum, charakterizaci, modelování, návrh a zpracování nových materiálů pro průmysl s důrazem na dopravu a energetiku. Institut je jedním ze sedmi specializovaných pracovišť IMDEA, neziskových organizací založených regionální vládou.
Institut IMDEA Materials v Madridu
„Navázané kontakty jsou slibným základem pro rozvinutí spolupráce mezi Ústavem fyziky materiálů, materiálovým institutem IMDEA a špičkovými technologickými firmami, například formou společných evropských projektů v oblasti materiálového výzkumu,“ dodává Luboš Náhlík.
Akce proběhla v rámci projektu Ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Z české strany se jí dále zúčastnili zástupci Středoevropského technologického institutu CEITEC a zástupci firem Tescan Orsay Holding a 5M.
Související články:
Druhá brněnská návštěva předsedkyně AV ČR: Ústav fyziky materiálů
Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Ústav fyziky materiálů AV ČR
Přečtěte si také
- Ochrana před žárem jako další krok k praktickému fúznímu reaktoru
- Žhavé plazma by mohlo sloužit jako „uklízeč“ nebezpečného odpadu
- Šance pro životní prostředí. Nanokrystaly zefektivní výrobu paliv
- Diamantová vrstva ochrání palivové články v jaderných reaktorech
- Čeští a japonští vědci zkoumají elektrické výboje na Marsu i lví řev na Saturnu
- Pesticidy, sinice a řasy: Kvalita povrchových vod v Česku se snižuje
- Český vědec byl jmenován do vedení největšího vědeckého experimentu
- Čeští vědci budou s misí ARIEL pátrat po předpokladech života na exoplanetách
- AV ČR podepsala spolupráci s americkým ministerstvem energetiky
- Samoskládání buněčného skeletu lze ovlivnit elektrickými pulzy