Zahlavi

Americká National Science Foundation otevírá možnost mezinárodní spolupráce v programu IRES

03. 09. 2020

Americká National Science Foundation (NSF) opět otevírá možnost mezinárodní spolupráce v programu Research Experiences for Students  (IRES), který je zaměřený na mezinárodní výzkum a výzkumně zaměřené aktivity amerických studentů v přírodovědných a technických oborech, jehož cílem je podpořit institucionální kontakty amerických a zahraničních partnerů.

Americké instituce/vědci své návrhy formulují ve spolupráci se zahraničními partnery v jednom ze 2 mechanismů: 

  1.    Mechanismus I, tzv. IRES Sites, podpoří aktivní zapojení amerických bakalářských a magisterských studentů do kolaborativního výzkumu se zahraničními týmy. V principu by se spolupráce měla odehrávat v zahraniční lokaci a zahrnovat především mentoring ze strany hostujícího týmu.  Termín pro přihlášky je 12. listopadu 2020.
  2.     Mechanismus II, tzv. Advanced Studies Institutes, podpoří krátké kurzy a intenzivní výzkumné aktivity v zahraničí v délce trvání cca 10-21 dní, které zprostředkují možnost zapojit se do skutečně hraničního výzkumu zejm. pro americké doktorandy. V tomto mechanismu se očekávají také vedlejší benefity pro účastníky v podobě rozšíření profesionálních kontaktů, rozvoje dovedností a získání přístupu k mezinárodním zdrojům v podobě dat, infrastruktur, mentoringu apod.  Termín pro přihlášky je 9. listopadu 2020.

Bližší informace o programu IRES a aktuální výzvě naleznete na webových stránkách Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu nebo přímo na webu NSF.