
Aplikovaná fyzika
Elektrické a magnetické vlastnosti - Magnetometry (až 9T, až 800°C), možnosti měření: DC rezistivity, AC rezistivity, Hallova jevu, tepelného přenosu, tepelné kapacity, měření magnetorezistance. Kvadrupólový hmotový spektrometr, Mössbauerův spektrometr.
Creep - Creepové zkoušky a zkoumání procesů probíhajících při creepovém porušení materiálů. Výzkumná infrastruktura ústavu poskytuje unikátní kapacitu téměř čtyřiceti creepových strojů, vhodných pro stanovení creepových charakteristik jako je doba do lomu, rychlost creepu či celkové creepové prodloužení. Možné jsou experimenty v tahu i tlaku, v řízené síle i napětí a v rozsahu teplot 20°-1000 °C (běžně). Dva nejnovější stroje umožňují provedení experimentů až do 1400 °C ve vakuu či ochranné atmosféře. K dispozici je také zařízení pro small punch test.
Lomové vlastnosti - Určení základních a lomově-mechanických vlastností materiálů.
Struktura materiálů - Zařízení pro fázovou analýzu materiálů s vysokým obsahem železa (do 1000°C), spektrometr s vysokým rozlišením pro analýzu povrchu, hloubkovou profilovou analýzu a objemovou analýzu elektricky vodivých i nevodivých vzorků a tenkých vrstev. Kalibrované metody pro kovové materiály – oceli, slitiny kovů na bázi Ni, Ti, Al a profilovou analýzu. Špičkové transmisní a scanovací elektronové mikroskopy s EDS a EBSD detektory, SEM s iontovým svazkem (FIB), optická mikroskopie, konfokální mikroskop s AFM modulem a další zařízení.
Únava materiálů - Únavové porušování materiálů je na ÚFM studováno ve skupinách nízkocyklové a vysokocyklové únavy. Zkoumáme vznik a šíření trhlin při zatížení desítkami až miliardami zátěžných cyklů.
Výpočetní klastry pro kvantově mechanické výpočty
Laserová laboratoř PALS - uživatelská laboratoř poskytující základnu pro experimentální výzkum v oboru výkonových laserů a fyziky laserem vytvářeného plazmatu.
Tokamak COMPASS - Výzkumná infrastruktura se skládá z experimentálního zařízení tokamak a jeho pomocných systémů.
Laboratoř plazmových technologií pro materiálové inženýrství - Laboratoř se zabývá modifikací povrchů pomocí plazmových nástřiků (keramických i kovových) a také přípravou objemových materiálů slinováním prášků v pulzním elektrickém poli – metodou spark plasma sintering (SPS).
Výzkumná infrastruktura SoWa - výzkum vztahů mezi půdou a vodou
Mechanika tekutin - výzkum rovnováhy a pohybu tekutin a tekutých soustav za účinku vnějších i vnitřních sil
Reologická laboratoř - studium toku a deformace materiálu
Hydrologie - zákonitorsti oběhu vody
Laboratoř technologie úpravy vody - technologie pro úpravu pitné vody
Společná laboratoř úpravy vody UH AV ČR a VHS Vrchlice Maleč
Nabídka přístrojového vybavení v oblasti zobrazovacích metod, vakuových systémů a systémů pro tenké vrstvy
Výzkumná infrastruktura - Centrum excelence Telč (CET), Centrální laboratoř experimentální mechaniky (CLEM)