Zahlavi

Pozvánka na druhou část konference k výročí 30 let CEFRES – 25.-26. listopadu 2021

19. 11. 2021

V návaznosti na první část konference konané v květnu u příležitosti oslavy 30 let Francouzského ústavu pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES) bychom Vás rádi pozvali na druhou část programu, která je plánována ve dnech 25. – 26. listopadu 2021 v osobní podobě v prostorách Karolina, ale bude možné ji sledovat i online na Facebooku CEFRESu.

Konference má nejenže připomenout vznik CEFRESu v roce 1991, kdy napomohl obnovit francouzsko-českou spolupráci a vědecký výzkum ve střední Evropě v oblasti humanitních a společenských věd, ale také má zdůraznit úspěšně probíhající spolupráci Akademie věd ČR, CEFRESu a Univerzity Karlovy v rámci Platformy CEFRES, která vznikla v roce 2014 a jejímž cílem je podpořit významné projekty francouzsko-českých týmů zařazených do programu TANDEM v získání evropského grantu ERC.

Program prvního dne se bude odehrávat v angličtině a bude zahájen ve čtvrtek 25. 11. v 16:30 slavnostním uvítáním proneseným velvyslancem Francie v ČR Alexisem Dutertrem, dále prorektorkou Univerzity Karlovy prof. Lenkou Rovnou, místopředsedou AV ČR pro humanitní a společenské vědy Dr. Ondřejem Beránkem a ředitelem CEFRESu Dr. Jérômem Heurtaux. Následovat bude debata na téma „Je akademická svoboda svobodou všech?“, které se můžete zúčastnit prostřednictvím ZOOM webináře, či ji sledovat na Facebooku CEFRESu.

V pátek 26. 11. se na konferenci se sejde 19 zástupců akademického a diplomatického světa, kteří budou diskutovat o tom, jak vzdělanci a instituce čelí mocným (9:30-11:15, v angličtině), dále pak jak zpochybňuje současný veřejný management vědeckou svobodu (11:30-12:30, v angličtině), následná diskuze se zaměří na téma, jak hájit a chránit akademickou svobodu (14:15-16:15, francouzsko-anglicky, simultánní tlumočení), a v poslední řadě položí ředitel CEFRESu všem účastníkům a dalším hostům otázku „Co dělat a jak?“ (16:30-17:45, francouzsko-anglicky, simultánní tlumočení).

Detailní přehled účastníků jednotlivých debat můžete nalézt v programu a zúčastnit se jich opět prostřednictvím ZOOM webináře, či ji sledovat na Facebooku CEFRESu.

 

Zdroj: CEFRES

Zasílání aktualit OMS

Přihlásit se k odběru aktualit