
Nový časopis ABC / Věda pro každého je tu!
02. 06. 2017

Komiks, vesmír a chvostoskoci. Co mají společného? Například že se o ně zajímají čeští vědci – studují texty v bublinách, ptají se po známkách života v kosmu a zkoumají podivuhodné vlastnosti miniaturních živočichů. Spojuje je také to, že se jim věnuje první číslo časopisu ABC / Věda pro každého.
Časopis je určený pro všechny zvídavé čtenáře. Především pak cílí na mladé lidi, žáky, studenty a návštěvníky popularizačních akcí Akademie věd ČR, jako je červnový Veletrh vědy na výstavišti v Letňanech a podzimní Týden vědy a techniky. I kvůli zacílení na tyto dvě konkrétní akce časopis vychází dvakrát ročně.
Časopis ABC / Věda pro každého najdete v elektronické podobě na stránkách AV ČR v rubrice Periodika. Vychází i tiskem a k dostání bude na Veletrhu vědy, Týdnu vědy a techniky a dalších akcích pořádaných Akademií věd ČR.
Vedle ABC může být pro veřejnost zajímavý i další časopis A / Věda a výzkum, který si klade si za cíl informovat srozumitelně o novinkách z práce vědců a vědkyň především z AV ČR. Stejně jako ABC vychází také „Áčko“ tiskem i elektronicky, na rozdíl od „abécéčka“ ale čtyřikrát ročně. Oba časopisy vznikají v redakci Odboru akademických médií Střediska společných činností Akademie věd ČR.
Připravil: Odbor akademických médií SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, AV ČR
Přečtěte si také
- A / Magazín o větru, Češích ve wehrmachtu a kráse ukryté v ledu
- Archeologické léto láká na komentované prohlídky či vykopávky v přímém přenosu
- Skončil Veletrh vědy, největší populárně-naučná akce v Česku
- Třídenní Veletrh vědy v pražských Letňanech je v plném proudu
- Časopis A / Easy: O paměti a zapomínání, zoo ve střevech a přepisování učebnic
- A / Magazín o termitech, sršních a motýlech i využití zlata a diamantů
- Začal Týden mozku, nabídne přes osmdesát akcí po celém Česku
- Festival Týden mozku zve na cestu kolem hemisfér za sedm dní
- Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát
- NEZkreslená věda otevřela 10. řadu třaskavým tématem – ohňostroji
Historické vědy
Vědecká pracoviště
- Archeologický ústav AV ČR, Brno
Archeologický ústav AV ČR, Praha
Historický ústav AV ČR
Masarykův ústav a Archiv AV ČR
Ústav dějin umění AV ČR
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR
Úkolem ústavů této sekce je výzkum českých dějin v mezinárodním kontextu. Dva archeologické ústavy (v Praze a v Brně) se věnují pravěkým a středověkým dějinám Čech, resp. regionu středního Podunají od paleolitu po období Velké Moravy. Kromě tradičních metod a záchranného terénního výzkumu se rozvíjí i prostorová archeologie. Historický výzkum, který je rovněž zastoupen dvěma ústavy, se zabývá vybranými kapitolami českých dějin od raného středověku. Souhrnným rozsáhlým projektem je zde příprava Biografického slovníku českých zemí. Pro novější období a zejména pro zmapování klíčových událostí v letech 1938-45, 1948 či 1968 je důležité kritické publikování dříve nepřístupných pramenů. Do této sekce se soustřeďuje i studium dějin vědy, vědeckých institucí i významných osobností vědy. Uměnovědné bádání se soustřeďuje na dokončení mnohasvazkových Dějin českého výtvarného umění a na Topografii uměleckohistorických památek. Posláním Masarykova ústavu a Archivu AV ČR je vedle výzkumu a ochrany pramenné základny k dějinám vědy a kultury v českých zemích obecně i specifický výzkum spisů prvního prezidenta naší republiky a jejich kritické vydávání. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 410 zaměstnanci, z nichž je asi 240 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.