Zahlavi

Češi pojmenují planetu mimo Sluneční soustavu

03. 06. 2019

Nevšední dárek ke svému stému výročí dává lidem na celém světě Mezinárodní astronomická unie. Každý stát dostal přidělenou jednu exoplanetu, pro kterou může vymyslet jméno. Česká veřejnost se zapojí prostřednictvím webu www.pojmenujexoplanetu.cz. Příspěvky tam lze vkládat ode dneška do konce září 2019.

„Naše“ česká exoplaneta, pro kterou budeme do podzimu vybírat název, nese prozatím katalogové označení XO-5b. Vědci ji objevili před jedenácti lety v souhvězdí Rysa. Jde o plynnou planetu jen o málo větší než Jupiter, který známe ze Sluneční soustavy. Hvězda u exoplanety, prozatím značená jako XO-5, se podobá Slunci, jen s tím rozdílem, že ji exoplaneta XO-5b obíhá podstatně blíže – jeden rok na ní trvá jen o něco málo více než čtyři pozemské dny.

„Každá země – dokonce i státy, které nejsou členy Mezinárodní astronomické unie – pojmenuje celý systém – tedy hvězdu i její exoplanetu, přičemž pojmenování bude mít svá pravidla. Například musí umožňovat logické pojmenování další planety, v případě, že by vědci objevili u dané hvězdy další, dosud neznámou planetu,“ vysvětluje Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která v tuzemsku zastupuje Mezinárodní astronomickou unii v oblasti popularizace.

Porota posoudí, ale veřejnost vybere

V září 2019 zasedne odborná porota složená z astronomů, filologů a vědeckých novinářů a posoudí došlé návrhy. Vybere z nich finalisty a o absolutním vítězi nakonec rozhodnou lidé prostřednictvím hlasování na webových stránkách www.pojmenujexoplanetu.cz. Výsledné názvy exoplanet vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci letošního roku.

Podobná akce se uskutečnila už v roce 2015, ale podle jiných pravidel. Do katalogu exoplanet tehdy přibyla tato jména: Brahe, Copernicus a Galileo (podle slavných astronomů; navrhla je nizozemská astronomická unie), Veritate a Spe (pravda a naděje v latině, navrhla je kanadská astronomická unie) nebo Saffar, Samh a Majriti (středověcí arabští učenci, navrženi astronomickou společností Maroka).    

Ani Jaromír Jágr, ani TGM

Navrhované jméno se nesmí vázat k žádné žijící osobě, takže příznivci Jaromíra Jágra nebo Petra Čecha nemají šanci. Exoplaneta se nesmí jmenovat po žádném politikovi ani náboženském vůdci a podmínkou je také sto let od úmrtí případné inspirující osoby. Tím tedy ze seznamu možných kandidátů vypadává nejen Tomáš G. Masaryk, ale třeba i Karel Čapek nebo Leoš Janáček.  

Více informací o aktuální celosvětové akci IAU100 NameExoWorlds uveřejní Mezinárodní astronomická unie ve čtvrtek 6. června 2019 na svých webových stránkách. Planetu budou pojmenovávat samozřejmě i na Slovensku.

Českou část projektu spouštíme již dnes. Další informace, včetně pravidel, podle kterých lze názvy exoplanet vymýšlet, naleznete na www.pojmenujexoplanetu.cz.

Připravila: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Josef Landergott (koláž)

Česká akademie věd se účastní výzkumu exoplanet

Výzkumem planet mimo Sluneční soustavu se zabývají vědci stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Nedávno se zapojili do plánované vesmírné mise Evropské kosmické agentury nazvané PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of Stars). Očekávaným cílem je nalézt tisíce nových planet kolem hvězd a desítky planet podobných Zemi. Mise se pokusí objasnit podmínky, za nichž vznikají planety i život na nich.