
Dnes začíná festival Týden mozku
09. 03. 2026
Desítky přednášek, debat a workshopů napříč Českou republikou nabídne 27. ročník festivalu Týden mozku, který se koná od 9. do 15. března 2026 v Praze a na dalších místech České republiky. Tradiční popularizační akce představí nejnovější poznatky o funkci mozku, nervové soustavy i jejich onemocnění a léčbě.
Jak spolu komunikují nervové buňky a co se děje, když se jejich „řeč“ naruší? Co je to neuroplasticita, dá se skutečně trénovat a může nám pomoci zotavit se po úrazu či mrtvici? A jakou roli hraje spánek v učení, paměti a „úklidu“ mozku? Odpovědi nabídne Týden mozku pořádaný Akademií věd České republiky.
„Mozek je nejsložitější orgán lidského těla a stále patří k nejméně probádaným. Nové poznatky o jeho regeneraci, plasticitě, vlivu cirkadiánních rytmů a propojení s imunitním systémem mohou zásadně pomoci v prevenci i léčbě nervových a psychických onemocnění,“ říká Josef Syka, který v České republice v devadesátých letech festival zakládal.
Vybrané přednášky i doprovodný program
Festival nabízí široké spektrum témat i formátů, od odborných přednášek přes besedy až po praktické ukázky. Hlavní program tvoří přednášky v budově Akademie věd ČR na Národní v Praze, jedna z nich se například týká genetiky Parkinsonovy choroby.
Akce se konají ve velkých městech po celé republice. V úterý v 16:00 se návštěvníci na interaktivním semináři v Brně dozvědí, jak umělá inteligence ovlivňuje mozek a mezilidskou komunikaci. Ve stejný den v 17:00 v Hradci Králové bude řeč o aktivním přístupu k diagnostice a léčbě epilepsie.
Zájemce jistě osloví i témata jako stres, genetika nebo moderní medicína. Například ve středu v 16:00 v Brně přiblíží přednáška Mozek a stres, jak naše mysl reaguje na zátěž a jak ji zvládat.
Chybět nebudou ani praktické ukázky a exkurze. V pátek ve 12:00 se v Brně otevřou dveře laboratoře zobrazovacích metod MAFIL, zatímco ve středu v 15:00 se v Ostravě uskuteční přednáška s praktickými ukázkami, jak může virtuální realita pomáhat při rehabilitaci po poškození mozku.
Program doplňují také interaktivní akce pro veřejnost. V sobotu 14. března od 10:00 ožije Praha programem „Mozek v akci“, zatímco Veletrh zdraví 13.–14. března v Olomouci nabídne možnost vyzkoušet si řadu aktivit zaměřených na zdraví mozku i celkové fungování lidského těla.
Součást celosvětové kampaně
Kompletní program festivalu Týden mozku AV ČR je dostupný na webových stránkách akce, přičemž vybrané přednášky budou návštěvníkům k dispozici také ze záznamu.
Festival je zároveň součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week, která od roku 1995 upozorňuje na významné pokroky v oblasti neurověd a jejich přínos pro společnost. Evropské aktivity této iniciativy koordinuje The European Dana Alliance for the Brain. Tradici festivalu v České republice založil v roce 1998 profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.
Týden mozku společně pořádají Středisko společných činností AV ČR, Ústav experimentální medicíny AV ČR a Česká společnost pro neurovědy. Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize.
Kontakt:
Václav Jindřich
Divize vnějších vztahů AV ČR
jindrich@ssc.cas.cz
+420 777 039 234
Přečtěte si také
- Letos se příroda opět probouzí ve velmi časném termínu
- Nadbytečné chromozomy si řídí vlastní eliminaci
- Lipno mělo v zimě stejnou koncentraci sinic jako rybníky v létě
- Výstava v Akademii věd ukazuje mizející nářečí
- Genomy, kvalita potravin i návrat ryb na Šumavu: Akademické půlhodinky
- V Etiopii byl objeven jeden z nejmenších savců světa
- Čeští vědci zaznamenali na Marsu elektrický výboj připomínající blesky
- Most mezi vědou a byznysem. Akciová společnost AV ČR propojí výzkum s investory
- Chytré domácnosti z pohledu genderu: čas strávený domácími pracemi příliš nesnižují
- Architektonický manuál provede Pražany i návštěvníky po uměleckých památkách
Chemické vědy
Vědecká pracoviště
- Ústav analytické chemie AV ČR
Ústav anorganické chemie AV ČR
Ústav chemických procesů AV ČR
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Ústav makromolekulární chemie AV ČR
Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Chemický výzkum navazuje na tradici vytvořenou významnými českými chemiky jako Rudolfem Brdičkou, Jaroslavem Heyrovským, Františkem Šormem či Ottou Wichterlem. V teoretické i experimentální fyzikální chemii je výzkum orientován na vybrané úseky chemické fyziky, elektrochemie a katalýzy. Anorganický výzkum je zaměřen na přípravu a charakterizaci nových sloučenin a materiálů. Výzkum v oblasti organické chemie a biochemie se soustřeďuje zejména na medicínu a biologii s cílem vytvořit nová potenciální léčiva a dále do ekologie. V oblasti makromolekulární chemie jde o přípravu a charakterizaci nových polymerů a polymerních materiálů, které lze využít v technice, v biomedicíně a ve výrobních, zejména separačních, technologiích. Analytická chemie rozvíjí separační analytické techniky, zejména kapilární mikrometod, a dále se zaměřuje na metody spektrální. Chemicko-inženýrský výzkum je orientován na vícefázové systémy, homo- a heterogenní katalýzu, termodynamiku a moderní separační metody. Sekce zahrnuje 6 ústavů s přibližně 1270 zaměstnanci, z nichž je asi 540 vědeckých pracovníků s vysokoškolským vzděláním.