Zahlavi

Zemřel význačný zoolog Jan Zima

27. 03. 2019

Ve věku 66 let zemřel renomovaný zoolog a bývalý ředitel Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR Jan Zima. V jednom ze svých posledních projektů se věnoval adaptaci netopýrů na plísňové onemocnění geomykózou.

„Je mi to strašně líto. Byl to výborný odborník a férový člověk. Měla jsem ho moc ráda, bude nám všem moc chybět,“ řekla předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, kterou zpráva o Zimově úmrtí zastihla na pracovní cestě v Ománu.

Jan Zima vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, již v osmnácti letech vyhrál první celostátní kolo biologické olympiády. Profesorem zoologie se stal v roce 2004, devět let vedl Ústav biologie obratlovců AV ČR, byl také členem Akademické rady za předsednictví Jiřího Drahoše.

Zabýval se srovnávací a evoluční cytogenetikou, systematikou a fylogenezí savců a dalších obratlovců. Publikoval v prestižních zahraničních vydavatelstvích jako Cambridge University Press či Bloombury Publishers, je autorem řady úspěšných knižních publikací, mimo jiné Zoologie obratlovců.

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Stanislava Kyselová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR