
Vznikla nová výstava České vědkyně a jejich přínosy nejen české vědě
24. 04. 2017

Pod hlavičkou projektu Otevřená věda Akademie věd ČR vznikla další výstava karikatur. Tentokrát představujeme patnáct českých vědkyň a jejich přínosy nejen české vědě.
Uvidíte Zdeňku Rábovou, Helenu Raškovou, Albínu Dratvovou, Miladu Paulovou, Ludmilu Eckertovou, Julii Moschelesovou, Adélu Kochanovskou, Milenu Hübschmannovou, Jiřinu Čížkovou, Ludmilu Matiegkovou, Gerty Coriovou, Růženu Vintrovou, Julii Hamáčkovou, Emanuelu Nohejlovou-Prátovou a Julii Novákovou.
V dobách, kdy bylo vzdělání, kvalifikované profesní uplatnění a vědecká kariéra pro ženy něčím bezmála revolučním, se přesto našlo mnoho statečných průkopnic, které uspěly a dokázaly se nesmazatelně zapsat do rozvoje české a světové vědy. Záměrem výstavy je představit tyto české vědkyně a upozornit především mladší generaci na jejich objevy, úspěchy a prvenství. Portréty českých vědkyň nejsou v žádném případě přesnou kopií originálů. Hlavním cílem výstavy je přimět pozorného návštěvníka, aby nalezl správnou dvojici – vědkyni a její přínos vědě.
Vědkyně, stejně jako české vědce a jejich vanýlezy ve stejnojmené výstavě, specificky zachytil kreslíř Přemek Ponáhlý. Výběr jednotlivých vědkyň probíhal ve spolupráci s NKC Sociologický ústav AV ČR.
Přečtěte si také
- Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem
- Startuje další série NEZkreslené vědy. Přiblíží fyziku, vesmír i historii
- Áčko: O obrazech, technologiích a násilí během koronaviru
- Česká věda má nadějné pokračovatele. Představila je studentská konference
- Začíná Noc vědců. Ústředním tématem je robot a jeho vztah k člověku
- Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora
- Ohlédnutí za dvacátým ročníkem festivalu Týden vědy a techniky
- Středoškoláci se mohou stát vědcem na zkoušku. Umožní to stáž AV ČR
- Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online
- Akademie věd ČR má nové specialisty pro transfer technologií