Zahlavi

Vyšel stý díl seriálu o astronomii

26. 10. 2017

„Seriál „Na čem pracujeme“ je určený veřejnosti. Srozumitelnou formou píšeme o našem vědeckém výzkumu, o fyzice Slunce, vzdálených hvězdách, planetkách, meteorech, galaxiích nebo meziplanetární hmotě,“ říká autor seriálu a držitel Ceny nadačního fondu Neuron za významný přínos v popularizaci astronomie Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR.

První díl seriálu vyšel už v roce 2014 a pojednával o hvězdách s emisní obálkou v galaxii M 31. Střídají se v něm témata čtyř oddělení Astronomického ústavu ‒ slunečního, stelárního, meziplanetární hmoty a galaxií a planetárních systémů. Všech sto dílů najdete na webových stránkách Astronomického ústavu.

Kromě poutavých článků nabízí Astronomický ústav pravidelně prohlídky observatoře v Ondřejově, exkurze pro školy, Dny otevřených dveří a mnoho dalších akcí určených převážně mládeži. Astronomové z Ondřejova také spolupracují s místní základní školou a podílí se na činnosti Jizerské tmavé oblohy, prvním mezinárodním parku tmavé oblohy na světě, který upozorňuje na problematiku světelného znečištění a ochrany přírody.

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR z podkladu Astronomického ústavu AV ČR
Foto: iStock