Zahlavi

Probíhá 10. ročník konference o rentgenové optice v astronomii

05. 12. 2017

Odborníci na rentgenovou astronomii diskutují v těchto dnech v Praze o současných i plánovaných družicích Evropské kosmické agentury. Například družice SMILE, na jejímž návrhu se podíleli vědci z Astronomického ústavu AV ČR, bude od roku 2021 zkoumat Slunce.

V roce 2028 by měl do vesmíru odstartovat kosmický dalekohled ATHENA, sledovat bude, jak se v mladém vesmíru z množství horkého plynu postupně začaly formovat galaxie, a jak spolu s nimi rostly i obří černé díry. Tato pozorování nám umožňují lépe porozumět tomu, jak vesmír fungoval od okamžiku, kdy se v něm začaly tvořit první hvězdy, a jakou roli hrál horký plyn a plazma při utváření světa, ve kterém žijeme.

Na programu je mezi 4. a 7. prosincem rekordních 53 příspěvků. Představí se nejvýznamnější připravované kosmické projekty Evropy, USA a Číny, v několika případech se spoluúčastí týmů z České republiky.

Delegace Čínské lidové republiky přichází s novým projektem velké čínské družice eXTP, na níž se předpokládá výrazná evropská i česká účast, a také zajímavý projekt Einstein Probe, který je již ve fázi realizace. Prof. John Nousek z USA s českými kořeny představí výsledky 13 roků práce družice Swift, jejímž je hlavním řešitelem a další američtí účastníci pak nové projekty plánované ve Spojených státech.

Organizátory pracovního setkání AXRO (International Workshop on Astronomical X–Ray Optics), konaného pod záštitou rektora Českého vysokého učení technického v Praze, jsou Astronomický ústav AV ČR, České vysoké učení technické v Praze a Ministerstvo dopravy ČR.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR z podkladu Astronomického ústavu
Foto: archiv Astronomického ústavu