Zahlavi

Předsedkyně Akademie věd se zúčastnila oslav sametové revoluce

17. 11. 2018

Před devětadvaceti lety skončila komunistická diktatura. Mezinárodní den studenstva a boje studentů za svobodu si připomněla i Akademie věd ČR. Její předsedkyně Eva Zažímalová nejprve na zámku v Lužanech předala ocenění Josefa Hlávky a 17. listopadu se zúčastnila pietní akce u Hlávkových kolejí.

„Výročí roku 1939 a 1989 připomínají důležitou roli studentů a vzdělání ve společnosti. Jsou pro nás také trvalým mementem, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmé a je potřeba za ně bojovat,“ řekla předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová, která u Hlávkových kolejí položila věnec k pamětní desce Jana Opletala. Tohoto studenta lékařství nacisté postřelili 28. října 1939 během demonstrace a jeho pohřeb se o dva týdny později stal velkou protinacistickou manifestací a záminkou k perzekucím studentů.

Pietní akce u Hlávkových kolejí, zleva: předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová, senátor Jiří Drahoš a bývalý předseda Senátu Milan Štěch

Pamětníci i senátoři

Pietní akci každoročně pořádá ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, která je nejdéle fungující nadací na českém území. Slavnostní program, jehož součástí byl i koncert, moderoval předseda nadace Václav Pavlíček a zúčastnila se ho řada osobností, mimo jiné také bývalý předseda Senátu Milan Štěch, bývalý předseda AV ČR Jiří Drahoš, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nebo pamětník událostí z listopadu 1939 Vojmír Srdečný.

Medaile Josefa Hlávky pro slavného botanika Jana Květa

Nadace také tradičně v předvečer výročí (16. listopadu) uděluje ocenění Josefa Hlávky, určené jak vynikajícím studentům a mladým vědeckým pracovníkům, tak výrazným osobnostem české vědy a umění. Medaili Josefa Hlávky letos získal i renomovaný přírodovědec, botanik a ekolog Jan Květ z Akademie věd ČR, který se zásadním způsobem podílel na vytvoření české terminologie růstové analýzy rostlin. Medaili převzal na zámku Josefa Hlávky v západočeských Lužanech: lužanské panství koupil tento český mecenáš a podnikatel původně pro svou matku, ale využíval ho hojně i sám. Dá se dokonce říci, že tamější klid mu zřejmě zachránil zdraví poté, co se z přemíry práce psychicky a fyzicky zhroutil.

Medaili Josefa Hlávky převzal na zámku v Lužanech i botanik Jan Květ (sedící vpravo)

Související články:

Sedmnáctý listopad v Akademii věd: stateční studenti i ženy

Předsedkyně na zámku: Vedení AV ČR navštívilo Botanický ústav

Připravila: Alice Horáčková a Jan Martinek, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Zdeněk Rerych a Zdeněk Hlavica pro AV ČR