Zahlavi

Biologové objevili nové viry v extrémním prostředí solných jezer

01. 12. 2017

Snad každý organismus na Zemi má svůj virus, a často nejenom jeden. Tým virologů z Biologického centra AV ČR objevil uvnitř buněk houby Sodiomyces alkalinus neobvyklou kombinaci hned tří virů. Jde o vůbec první viry nalezené ve vláknitých houbách rostoucích v extrémně zásaditém prostředí v okolí několika solných jezer v Asii a Africe.

„Je pravděpodobné, že se tyto viry šíří společně už delší čas, i když nevíme, jakou evoluční výhodu svému hostiteli poskytují,“ říká virolog Karel Petrzik. Žádný negativní vliv na zdraví houby totiž zjištěn nebyl, přesto se všechny tři viry přenášejí sporami houby.

Na objevu se dále podíleli Lenka Hrabáková, Igor Koloniuk a Tatiana Sarkisová z oddělení virologie Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR spolu s kolegy z Holandska.

Vědci postupně přichází na to, že dosavadní znalost 12 – 13 tisíc druhů virů představuje daleko méně než onu pověstnou špičku ledovce. Většina z nich pochází z organizmů, které žijí v podmínkách člověku připadajících jako „normální”. O virech organizmů, které si libují v neobvyklém prostředí, toho víme velmi málo, a dosud u nich bylo objeveno jen několik desítek virů.

Jelikož stejný tým již před časem objevil speciální případ “nahých” houbových virů a hledáním nových virů se intenzivně zabývá, vypadá to, že v budoucnosti můžeme čekat další objevy.

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR z podkladu Biologického centra
Foto: archiv Biologického centra