Zahlavi

Porotu soutěže Věda fotogenická 2020 okouzlil pohled predátora

26. 11. 2020

Bez slavnostního vyhlášení výsledků, zato s rekordním počtem přihlášek. Tak by se dala ve zkratce popsat soutěž Věda fotogenická 2020. Oceněné snímky budou od poloviny prosince 2020 do půlky března 2021 viset v Galerii Věda a umění na Národní třídě v Praze. Otevření výstavy pro veřejnost bude záležet na aktuálních vládních nařízeních.

V sedmém ročníku projektu Věda fotogenická první místo v hlavní kategorii získala fotka lva, který vrhá upřený pohled zpoza žeber mrtvé žirafy. Autorem je Lukáš Vejřík z Biologického centra AV ČR, který ji pořídil během konference Species on The Move v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice. „Fotil jsem z auta, z něhož jsme nesměli vystoupit. Měli jsme štěstí, že se nám taková scéna naskytla,“ říká autor vítězného snímku. 

Letošní ročník soutěže, který se vzhledem k všeobecné situaci musí obejít bez slavnostního živého vyhlášení, zaznamenal rekordní počet přihlášek. Porota posuzovala celkem 362 fotografií od 106 zaměstnanců z 34 pracovišť Akademie věd ČR. V roce 2019 to bylo 350 snímků od 98 zaměstnanců. Soutěžilo se stejně jako loni ve třech kategoriích. Z té hlavní, nazvané Věda fotogenická, porota vybrala reprezentativní sérii pro oficiální kalendář Akademie věd ČR a výstavu.

Vedlejší kategorie se zaměřily na volnou tvorbu. První s názvem Živly v přírodě shromáždila fotky, které vědci pořídili při svém pracovním nebo soukromém pobytu v krajině. „Karel Čapek kdysi řekl, že příroda je dílo vesmíru, umění však dílem člověka. Právě fotografie přírodních živlů, tak jak je zachytily fotoaparáty vědců, nabývaly krásy až vesmírné,“ říká předsedkyně poroty a členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Druhá vedlejší kategorie obsáhla aktuální téma vědy v karanténě. „Tyto fotografie jsou důkazem nejen toho, že vědci v době pandemie nepolevili ve své badatelské práci, ale i toho, že se na nepříznivou situaci dokázali podívat i s nadhledem a humorem,“ dodává Markéta Pravdová.

Projekt Věda fotogenická navrhl spolek Fórum Věda žije! Účastnit se ho mohou pouze zaměstnanci pracovišť AV ČR. Výstupem je zmíněný reprezentativní kalendář sestavený z vybraných snímků a výstava Věda fotogenická, která bude umístěna nejen v Praze, ale také na dalších místech České republiky i ve světě. Vědu fotogenickou organizačně zajišťuje Středisko společných činností AV ČR.

Přehled oceněných:

Hlavní kategorie Věda fotogenická

1. místo –⁠ Pohled predátora –⁠ Lukáš Vejřík, Biologické centrum AV ČR

2. místo – Kulička – Jana Nebesářová, Biologické centrum AV ČR  

3. místo – Hyena jeskynní – Martin Šálek, Ústav biologie obratlovců AV ČR 

4. místo (sdílené) – Lahve – Jitka Walterová, Ústav dějin umění AV ČR  

4. místo – Moon Landing – Maksym Tryus, Fyzikální ústav AV ČR 

5. místo – Ark 3 – Drahoslav Tvarog, Fyzikální ústav AV ČR 

Vedlejší kategorie Živly v přírodě

1. místo – Lávové jezero sopky Nyiragongo – Martin Popek, Ústav fyziky atmosféry AV ČR 

2. místo – Soutok – Jana Starčuková, Ústav přístrojové techniky AV ČR 

3. místo – Sucho – Petr Vodička, Ústav chemických procesů AV ČR 

Vedlejší kategorie Věda v karanténě

1. místo – Testování polomasky II. – Petr Vodička, Ústav chemických procesů AV ČR 

2. místo – Zákaz shromažďování – Petra Hájková, Botanický ústav AV ČR

3. místo – Hlavně žádnou pandemii! – Pavel Baláž, Fyzikální ústav AV ČR 

Cena AR AV ČR

1. místo – Bouře na Jablunkovským průsmykem – Martin Popek, Ústav fyziky atmosféry AV ČR 

2. místo – Souhvězdí pelikána – Michal Dobeš, Ústav jaderné fyziky AV ČR

3. místo – Ark 2 – Drahoslav Tvarog, Fyzikální ústav AV ČR

Online hlasování

1. místo – Bouře na Jablunkovským průsmykem – Martin Popek, Ústav fyziky atmosféry AV ČR 

Cena pro nejlepší ústav AV ČR – speciální cenu pro ústav AV ČR, jehož pracovníci zaslali nejvíc atraktivních fotek, získalo Biologické centrum AV ČR. Celkem zaslalo do soutěže 40 snímků.

Připravil: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR
Foto: Věda fotogenická